Jestes tutaj: Home » slider » Amerykański sen nie dla Afroamerykanów

Amerykański sen nie dla Afroamerykanów

Wojna secesyjna, która ostatecznie zniosła niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych, zakończyła się prawie 150 lat temu. Zdawałoby się, że pod rządami pierwszego czarnoskórego prezydenta, obywatele zdołają całkowicie wyzwolić się od piętna segregacji rasowej. Niestety, statystyki pokazują, że czarnoskórzy obywatele USA w dalszym ciągu padają ofiarami masowej systemowej dyskryminacji.

Ostatnio opublikowane badania waszyngtońskiego departamentu edukacji, które objęły 72 tys. szkół w całym kraju, wykazały, że czarnoskóre dzieci są znacznie częściej karane niż białe, mają słabszych nauczycieli i gorzej się uczą. Jako dorośli natomiast mają mniejsze szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy i częściej trafiają do więzienia.
Badania dowiodły, że dzieci te są zawieszane w prawach ucznia i wydalane ze szkoły trzy i pół razy częściej niż białe. Prawie trzy czwarte aresztowanych uczniów to Afroamerykanie lub Latynosi. W przypadku, gdy dwóch uczniów popełnia to samo wykroczenie, prawdopodobieństwo ukarania wzrasta, jeśli jeden z nich jest czarny. W efekcie pogłębiają się różnice w dostępie do edukacji i poziomu wykształcenia między białoskórymi i czarnoskórymi Amerykanami: czarnoskórzy uczniowie statystycznie osiągają i tak gorsze wyniki od swoich białych kolegów, a zawieszenie lub wydalenie ze szkoły powoduje, że zostają jeszcze bardziej w tyle za rówieśnikami. Ta sytuacja sprawia, że pogłębia się u nich poczucie niższości i przez to stają się bardziej agresywni – a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia przez nich przestępstwa.

Afroamerykanie i Latynosi są traktowani gorzej niż biali obywatele i otrzymują z państwowego budżetu mniej pieniędzy na edukację. Także nauczyciele, którzy uczą w „czarnych” dystryktach, mają o kilka tysięcy dolarów rocznie mniejsze zarobki niż ich koledzy z „białych” dystryktów. Gorzej opłacani nauczyciele wykonują swoje obowiązki mniej starannie, a to odbija się na jakości kształcenia. W efekcie tylko jedna trzecia Afroamerykanów zarabia w dorosłym życiu więcej niż rodzice, a w przypadku białych – dwie trzecie.

W 2004 r. majątek przeciętnej czarnoskórej rodziny wynosił dziesięć razy mniej niż majątek przeciętnej białej rodziny. W 2009 roku zarobki białoskórych zmniejszyły się o jedną czwartą, natomiast czarnoskórych – ponad sześciokrotnie. Należy także podkreślić, że aż 70 proc. czarnoskórych dzieci wychowywanych jest przez samotne matki.
Stopa bezrobocia w USA osiągnęła ostatnio próg 8 proc., ale wśród czarnoskórych wynosi 16 proc. Afroamerykanie stanowią 13 proc. populacji w Stanach Zjednoczonych, natomiast wśród więźniów – aż 40 proc. W efekcie wzrasta prawdopodobieństwo, że co trzeci dzisiejszy młody czarnoskóry chłopak przynajmniej raz w życiu trafi do więzienia (dla porównania: co szósty Latynos i co szesnasty biały).

Cztery lata temu 96 proc. czarnoskórych Amerykanów głosowało w wyborach prezydenckich na Obamę i szacuje się, że 90 proc. zamierza zrobić to ponownie w tym roku. Czy deklarują swoje poparcie dlatego, że wierzą w jego obietnice i plany, czy tylko dlatego, że jest czarnoskóry? Czy kolejna kadencja prezydenta Obamy mogłaby zmienić utrzymujący się od niemal 200 lat podział na lepszych i gorszych obywateli w Stanach Zjednoczonych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć × = 36

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony