Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polityka » W Czechach zaczyna działać „wykrywacz kłamstw polityków”

W Czechach zaczyna działać „wykrywacz kłamstw polityków”

Politycy mają cały zestaw technik, którymi posługują się, żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od niewygodnych dla siebie spraw. Kontrowersyjne pomysły rządu bywają ukrywane przed dziennikarzami, niekiedy porażki przedstawiane są jako sukcesy, a o aferach wspomina się tylko mimochodem, żeby nie zaszkodzić wizerunkowi jakiegoś ważnego polityka.

Politycy najczęściej stosują metodę „na przykrywkę”, która polega na tym, że kiedy media ujawniają jakąś kompromitującą dla rządu sprawę, wymyślają jakiś temat zastępczy, który podchwycą dziennikarze. Najlepszym przykładem jest popularny w ostatnim czasie temat przeglądu resortów z okazji 100 dni pracy rządu. Media codziennie zdawały relacje ze spotkań premiera z ministrami, podczas gdy inne ważne dla kraju sprawy zeszły na dalszy plan. Przegląd resortów pozwolił uspokoić nastroje społeczne po aferach związanych z ustawą refundacyjną, kontrowersjami wokół umowy ACTA czy zamieszania wokół Narodowego Centrum Sportu.

Inną popularną metodą jest przedstawianie porażki w taki sposób, by okazała się sukcesem. Politycy zniekształcają informacje i używają nieprawdziwych argumentów w sposób wprowadzający w błąd odbiorców. Tak było np. w przypadku opóźnień związanych z budową dróg i autostrad, które miały być gotowe na Euro 2012. Jednak zamiast mówić o nieudanym przedsięwzięciu, minister transportu Sławomir Nowak przekonuje, że zbudowane drogi będą służyły na zawsze, nie tylko podczas mistrzostw, więc w efekcie można mówić o sukcesie.
Wyjątkowo nieetyczną metodą jest blokowanie informacji lub odmowa ich udzielenia dziennikarzom. W ten sposób społeczeństwo nie ma możliwości śledzić bieżących spraw swojego kraju, do czego ma przecież zapewnione konstytucją obywatelskie prawo. Niestety, mimo upadku systemu totalitarnego w dalszym ciągu politycy chętnie posługują się metodami z okresu PRL, uzupełniając ten zestaw o nowe techniki manipulacji, które opracowują specjaliści od wizerunku.

Nasi południowi sąsiedzi postanowili zdemaskować nieetyczne zachowania swoich polityków. Założony niedawno w tym celu portal Demagog.cz ma służyć kontroli wiarygodności i prawdomówności wystąpień polityków w mediach. Twórcy portalu będą analizować wypowiedzi nagrane z telewizji i publikować posegregowane w kategoriach: prawda, nieprawda, niemożliwe do zweryfikowania, wprowadzające w błąd. Na podstawie wyników przeprowadzonych analiz zostanie opracowana statystyka wiarygodności czeskich polityków. Celem tych działań ma być napiętnowanie polityków, którzy postępują nieetycznie.
Podobny portal działa od dwóch lat na Słowacji. Inspiracją dla czeskiego i słowackiego „wykrywacza kłamstw polityków” są witryny internetowe działające w Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 5 = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony