Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Szkolne toalety wciąż poniżej standardów

Szkolne toalety wciąż poniżej standardów

Kontrola przeprowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną w ponad 32 tys. placówek oświatowo-wychowawczych, w tym szkół i przedszkoli wykazała, że w stosunku do stanu sprzed 2 lat warunki higieniczne nie uległy poprawie. W dalszym ciągu brakuje także podstawowych środków higieny osobistej, takich jak mydło, suszarki, ręczniki, a nawet ciepłej wody czy papieru toaletowego.

Zastraszające wyniki poprzedniej kontroli spowodowały, że ówczesna minister edukacji Katarzyna Hall wydała zarządzenie zobowiązujące samorządy do zapewnienia we wszystkich placówkach oświatowych od nowego roku szkolnego 2011/2012 dostępu do ciepłej wody i środków higieny. Niestety, w ślad za rozporządzeniem pani minister nie poszły żadne dotacje finansowe i w efekcie dzieci w dalszym ciągu chodzą do szkoły z własnym papierem toaletowym. W grudniu ub. r. aż 76 proc. uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów stwierdziło, że w ich szkole panuje brud, przy czym zdecydowana większość z nich wytknęła zwłaszcza nieporządek w toaletach (wg sondażu Zakładów Usługowych „EZT” SA).

Jak wynika z raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, znacznie ponad tysiąc szkół i blisko sześćset przedszkoli nie ma dostępu do kanalizacji. Kolejne dwa i pół tysiąca nie stworzyło uczniom warunków do utrzymania higieny osobistej, a w 700 nie ma ciepłej wody w toaletach. Niewłaściwy stan techniczny szkolnych łazienek stwierdzono ogółem w prawie 800 placówkach, natomiast w 74 nie było dostatecznie czysto.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią sanepidu, placówki, które nie wypełniły postanowień zarządzenia minister Hall, zostały ukarane. W wyniku ostatniej kontroli wydano 1125 decyzji administracyjnych i 372 zalecenia pokontrolne, a także nałożono 29 mandatów karnych na kwotę 4750 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× jeden = 7

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony