Jestes tutaj: Home » FILM » Kwadratowe jajo Kutza w wersji cyfrowej

Kwadratowe jajo Kutza w wersji cyfrowej

Koniec z niewyraźnym dźwiękiem czy obrazem. „Nikt nie woła” – jeden z najwybitniejszych filmów Kazimierza Kutza doczekał się cyfrowej rekonstrukcji. 12 marca w warszawskim kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbył się uroczysty pokaz. Gościem honorowym był reżyser filmu.

– To było szaleństwo. Wiedziałem, że muszę znieść kwadratowe jajo – mówi o „Nikt nie woła” jego autor. Film ceniony m. in. za artystyczną formę i estetyczny bunt, w sferze ideologicznej jest polemiką z „Popiołem i Diamentem” Andrzeja Wajdy. Niestety przez 52 lata taśma, na której został nakręcony zdążyła się solidnie zestarzeć.

Na ratunek dziełu Kutza, podobnie jak innym wybitnym produkcjom rodzimej kinematografii, pospieszył projekt Kino RP zainicjowany w 2008 roku przez Grzegorza Molewskiego, założyciela kanału Kino Polska – telewizji nadającej wyłącznie polskie filmy.

– Spod warstwy kurzu i zniszczeń udało się wydobyć wartość tego filmu. To szansa dla młodego pokolenia widzów, by przekonać się, jak ciekawymi rzeczami może pochwalić się polskie kino z dawnych lat – cieszy się Kutz.

Co dalej? Trwają już prace rekonstrukcyjne nad „Paciorkami jednego różańca” i „Milczeniem”. Cyfrowe premiery dwóch kolejnych filmów Mistrza odbędą się jeszcze w tym roku.

Film można oglądać do 15 marca w kinach: Kultura w Warszawie i Polonia w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 3 = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony