Jestes tutaj: Home » slider » Hubert Wagner – 10. rocznica śmierci

Hubert Wagner – 10. rocznica śmierci

Dziś mija 10 rocznica śmierci legendarnego trenera siatkówki, autora najbardziej spektakularnych sukcesów polskiej reprezentacji Huberta Wagnera.

Jako zawodnik grał w AZS Poznań, AZS AWF Warszawa i Skrze Warszawa. Czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski (1963, 1965, 1966, 1968), wicemistrzostwo (1967) i brązowy medal Mistrzostw Polski – wszystkie w barwach AZS AWF Warszawa.

W reprezentacji Polski występował w 194 spotkaniach, będąc przez wiele lat jej kapitanem. Zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w 1967 r. i był członkiem zespołu, który na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 r. zdobył pamiętne piąte miejsce.

Jako trener  poprowadził polską męską drużynę do zdobycia mistrzostwa świata w Meksyku  1974 r. i złotego medalu olimpijskiego w Montrealu w 1976 r. Mecz ten uznano za największe wydarzenie igrzysk.

Wybitny człowiek o niebywałej zdolności zjednywania sobie ludzi. Znany z trudnego charakteru, nie znoszącego sprzeciwu. Konsekwentny, stawiający najwyższe cele sobie i swoim podopiecznym.

Wizjoner sportu o wszechstronnych zainteresowaniach starał się mieć czynny wpływ na politykę sportu, stąd od stycznia 2002 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W latach 1978-1979 prowadził kobiecą reprezentację Polski. Powrócił do trenowania męskiej reprezentacji w latach 1983-1985, zdobywając kolejne laury- srebrny medal w mistrzostwach Europy w 1983 r.

Trenował również reprezentację Tunezji, pracował w Turcji, przez wiele lat prowadził kilka  zespołów pierwszoligowych. W październiku 1996 roku został ponownie trenerem reprezentacji mężczyzn, którą prowadził do stycznia 1998 roku.

Zginął w wypadku samochodowym w Warszawie przy ul. Wspólnej, 13 marca 2002 roku. Około godziny 11:00 stracił panowanie nad samochodem, przyczyną był zawał serca. Reanimacja nie uratowała jego życia.

Rok po jego tragicznej śmierci, od 2003 w hołdzie trenerowi rozgrywany jest „Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera”, w którym oprócz Polski chcą występować najlepsze reprezentacje świata.

W 2004 założono Fundację Huberta Jerzego Wagnera, której nadrzędnym celem jest popularyzacja siatkówki wśród młodzieży poprzez organizowanie turniejów, wspieranie siatkarskich klubów młodzieżowych oraz organizowanie szkoleń dla trenerów siatkówki.

W 2010 roku jako czwarty Polak został włączony do amerykańskiej galerii siatkarskich sław Volleball Hall of Fame.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 5 = osiem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony