Jestes tutaj: Home » slider » Hubert Wagner – 10. rocznica śmierci

Hubert Wagner – 10. rocznica śmierci

Dziś mija 10 rocznica śmierci legendarnego trenera siatkówki, autora najbardziej spektakularnych sukcesów polskiej reprezentacji Huberta Wagnera.

Jako zawodnik grał w AZS Poznań, AZS AWF Warszawa i Skrze Warszawa. Czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski (1963, 1965, 1966, 1968), wicemistrzostwo (1967) i brązowy medal Mistrzostw Polski – wszystkie w barwach AZS AWF Warszawa.

W reprezentacji Polski występował w 194 spotkaniach, będąc przez wiele lat jej kapitanem. Zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w 1967 r. i był członkiem zespołu, który na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 r. zdobył pamiętne piąte miejsce.

Jako trener  poprowadził polską męską drużynę do zdobycia mistrzostwa świata w Meksyku  1974 r. i złotego medalu olimpijskiego w Montrealu w 1976 r. Mecz ten uznano za największe wydarzenie igrzysk.

Wybitny człowiek o niebywałej zdolności zjednywania sobie ludzi. Znany z trudnego charakteru, nie znoszącego sprzeciwu. Konsekwentny, stawiający najwyższe cele sobie i swoim podopiecznym.

Wizjoner sportu o wszechstronnych zainteresowaniach starał się mieć czynny wpływ na politykę sportu, stąd od stycznia 2002 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W latach 1978-1979 prowadził kobiecą reprezentację Polski. Powrócił do trenowania męskiej reprezentacji w latach 1983-1985, zdobywając kolejne laury- srebrny medal w mistrzostwach Europy w 1983 r.

Trenował również reprezentację Tunezji, pracował w Turcji, przez wiele lat prowadził kilka  zespołów pierwszoligowych. W październiku 1996 roku został ponownie trenerem reprezentacji mężczyzn, którą prowadził do stycznia 1998 roku.

Zginął w wypadku samochodowym w Warszawie przy ul. Wspólnej, 13 marca 2002 roku. Około godziny 11:00 stracił panowanie nad samochodem, przyczyną był zawał serca. Reanimacja nie uratowała jego życia.

Rok po jego tragicznej śmierci, od 2003 w hołdzie trenerowi rozgrywany jest „Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera”, w którym oprócz Polski chcą występować najlepsze reprezentacje świata.

W 2004 założono Fundację Huberta Jerzego Wagnera, której nadrzędnym celem jest popularyzacja siatkówki wśród młodzieży poprzez organizowanie turniejów, wspieranie siatkarskich klubów młodzieżowych oraz organizowanie szkoleń dla trenerów siatkówki.

W 2010 roku jako czwarty Polak został włączony do amerykańskiej galerii siatkarskich sław Volleball Hall of Fame.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


× sześć = 12

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 323 016 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony