Jestes tutaj: Home » FILM » John Cazale – wspomnienie aktora „pięciu ról”

John Cazale – wspomnienie aktora „pięciu ról”

12 marca mijają 34 lata od śmierci Johna Cazale – przedwcześnie zmarłego aktora teatralnego i filmowego. Podczas swej, trwającej zaledwie sześć lat, kariery aktorskiej Cazale wystąpił w pięciu filmach, a każdy z nich był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu i na trwałe zapisał się w historii światowej kinematografii, zapewniając Cazale’owi miejsce w aktorskim Panteonie.

Swą przygodę z wielkim ekranem zaczął dość późno, bo w wieku 37 lat, już jako uznany aktor teatralny. Cazale od razu debiutował w jednym z najważniejszych i najbardziej uznanych filmów – Ojcu chrzestnym Francisa Forda Coppoli. Rolę zawdzięcza protekcji swego ówczesnego przyjaciela – Ala Pacino. Wykreowana przez niego postać – Frederico Corleone – „średni” syn Vita Corleona i starszy brat Michaela (w tej roli właśnie Pacino) powrócił jeszcze dwa lata później w drugiej części trylogii.

W międzyczasie wystąpił w innym filmie Coppoli – Rozmowie, gdzie partnerował Gene’owi Hackmanowi. Wspólnie podsłuchiwali tam Cindy Williams i Frederica Forresta, zastanawiając się nad ewentualnymi konsekwencjami swej pracy.

Rok 1975 to chyba najbardziej znacząca rola Cazale’a. Znacząca – w znaczeniu dla fabuły filmu. W Pieskim popołudniu Sidney’a Lumeta niemal równorzędnie partnerował Alowi Pacino. Film powstał na podstawie autentycznych wydarzeń i opowiada historię nieudanego napadu na bank, w trakcie którego zamachowcy, okrążeni przez kordony policji biorą na zakładników pracowników banku. Kreacja przyniosła mu jedyne filmowe wyróżnienie – nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Zanim wystąpił w kolejnym filmie, John Cazale zachorował na nowotwór kości. Mimo przeciwności i będąc już w słabym stanie, zagrał w 1978 roku w Łowcy jeleni Michaela Cimino, w którym wystąpiła również jego ówczesna partnerka – Meryl Streep. W obrazie wcielił się w postać Stana –przyjaciela trzech głównych bohaterów. Na trwałe zostanie w pamięci scena, w której wszyscy jadą w góry na polowanie.

Aktor zmarł 12 marca 1978 roku – na kilka miesięcy przed premierą.

Choć grywał role drugoplanowe, choć tytuły, w których wystąpił kojarzone są z innymi nazwiskami, to jednak Cazale poszczycić się może występami w filmach F.F. Coppoli, Sidney’a Lumet i Michela Cimino. Partnerował m. in. Alowi Pacino, Robertowi de Niro, Marlonowi Brando, Gene’owi Hackmanowi, Robertowi Duvallowi, Harrisonowi Fordowi, Talii Shire, Christopherowi Walkenowi, Johnowi Savage’owi, Meryl Streep, Jamesowi Caanowi, Diane Keaton i innym. Jego znajomi mówią, że osobiście był bardzo skromną, zamkniętą i melancholijną osobą. Teraz, po ponad 30 latach od śmierci wciąż jest żywy w pamięci Hollywood i można śmiało powiedzieć, że obrósł legendą. Z pewnością ze względu na role i filmografię, być może też – jak to często bywa – ze względu na przedwczesną śmierć, ale w jakim stopniu tak było, to już temat na zupełnie innym artykuł…

2 comments on “John Cazale – wspomnienie aktora „pięciu ról”

 1. Ewelina on said:

  Czy aby tylko na pewno pięciu ról 😉 ???

  Panie Konradzie chyba nie przedstawił Pan całego wachlarza możliwości, mimo tego to oczywiście nadal hoot 🙂

  • Konrad Tambor on said:

   Pani Ewelino, dziękuję za komentarz.

   Jednak pierwsze zdanie drugiego akapitu sugeruje, że artykuł dotyczy kinowych filmów z Cazale’m. Dlatego pominąłem dwie pozostałe, mało istotne role: Beatnika w 10 minutowym krótkim metrażu „The American Way” oraz gościnny występ w serialu telewizyjnym „N.Y.P.D.”

   Myślę, że w kontekście tematu oraz w porównaniu z rolami, o których piszę, nie wspomnienie o powyższych to nie zaniedbanie, a o karierze teatralnej napisałem : )

   Chyba, że wie Pani o jakichś innych rolach, to chętnie uzupełnię swą wiedzę 🙂

   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ pięć = 12

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 277 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony