Jestes tutaj: Home » FILM » Sputnik nad Krakowem

Sputnik nad Krakowem

Piąte okrążenie „Sputnika nad Polską” nieuchronnie dobiega końca. Festiwal Filmów Rosyjskich, który w dniach od 09 do 15 marca będzie się odbywał w Krakowie,  przygotował dla koneserów ciekawe propozycje.

Projekcje filmów odbywają się w Kinie pod Baranami na Rynku Głównym. Ogólnopolska impreza nosi nazwę Sputnik nad Polską i jest organizowana przez Fundację WSPIERAM po raz piąty, a jej lokalna odsłona nosi nazwę Sputnik w Krakowie, pisałam już o tym szerzej w artykule „Sputnik nad Kętami” zamieszczonym na początku marca, w kategorii film, pod-zakładka zapowiedzi.

W programie krakowskiej edycji festiwalu znajdą się zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje reżyserów młodego pokolenia. Wydarzeniem ma być pokaz pierwszego w dziejach kina pełnometrażowego filmu science-fiction „Aelita” w reżyserii Jakowa Protazanowa z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja antologii opowiadań o Moskwie, autorstwa rosyjskich pisarzy, pt. „Moskwa Noir”. Proponowaną książkę, będzie można nabyć w promocyjnej cenie lub także wylosować w loterii. Przygotowano także program dla najmłodszych: specjalne, rosyjskie wydanie cyklicznych niedzielnych spotkań filmowych, dzieciaki zobaczą rosyjski film animowany oraz wezmą aktywny udział w przewidzianych zabawach, grach i warsztatach twórczych.

Pokazy poprzedzone zostaną krótkimi prelekcjami, które wygłosi filmoznawca, Elena Kurant – absolwentka Wydziału Teatrologii i Filmoznawstwa na Uniwersytecie w Moskwie. Doktorantka Wydziału Filologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym prowadzi autorskie kursy z kina rosyjskiego XXI w.

Szczegółowy program na oficjalnej stronie kina. Z filmów natomiast warto polecić:

Moskwo, Kocham Cię! – 2010, film nowelowy

18 reżyserów, 18 etiud, 18 śmiesznych i wzruszających historii o Moskwie. Każda krótka etiuda ma własną fabułę i pokazuję ułamek życia Moskwy, opowiada o spotkaniach, rozstaniach, utratach i odkryciach. Głównym bohaterem łączącym wszystkie etiudy jest oczywiście miasto – Moskwa. Reżyserzy, którzy brali udział w stworzeniu tego niezwykłego projektu, napełnili film osobistym podejściem, artystyczną swobodą i szerokim wachlarzem stylów. Każdy z nich na swój sposób opowiada swoją historię miłości… do Moskwy

Syberia. Monamur2011, reż. Sława Ross

Film przedstawia zimną, obcą, zamknięta i odrzucająca pustką samotności Syberię. Obraz ukazany jest surowo i minimalistycznie, czyli jednak realnie. Skąpe i wrogie, jak syberyjski krajobraz, są tu również dusze ludzi, których losy splatają się ze sobą, niezależnie nawet od ich woli. Dzieli ich świat wyobrażeń, lecz nierozerwalnie łączą realia syberyjskiej walki o przetrwanie. –napisano w recenzji na stronach Wirtualnej Polski.

Aelita – 1924, reż. Jakow Protazanow

Oparte na powieści Aleksego Tołstoja widowisko fantastyczne z akcją rozegraną częściowo w realiach sowieckich, a częściowo na Marsie. Można by rzec, że film ten jest jednym z pierwszych o ile nie pierwszym filmem o tematyce science fiction w historii kina rosyjskiego.

Zainteresowanych wydarzeniem odsyłam tutaj:

http://www.kinopodbaranami.pl/

Wkrótce na stronach naszego portalu zamieszczę obszerne recenzje dotyczące niektórych „perełek” filmowych z festiwalu w przygotowaniu także recenzja książki „Moskwa Noir”.

 


 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 5 = trzy

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 139 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony