Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Demokracja bóg, który zawiódł

Demokracja bóg, który zawiódł

To nie przyczyna to skutek, słowa klasyka w sposób niezwykle dobitny odnoszą się do dzisiejszej sytuacji gospodarczej i politycznej. W czasach kryzysu ekonomicznego zmusza do refleksji nad stanem demokracji, jako formy sprawowania władzy przez społeczeństwo. Odpowiedzią na te pytanie daje książka Hansa Hermana Hoppe’a.

Na początku lat 90 XX w na rynku wydawniczym pojawiła się głośna książka Fukuyamy o końcu historii. W nowym stuleciu już po upadku systemu radzieckiego miał zapanować globalny ład oparty na liberalnej demokracji, powszechnym pokoju i niepodzielnym panowaniu USA na arenie międzynarodowej. Przewidywania te okazały się dziś czystą naukową futurologią. Fukuyama nie przewidział rozwoju islamskiego terroryzmu, wzrostu potęgi państw azjatyckich, a także sceptycznego podejścia do idei demokracji ze strony społeczeństw krajów Europu Wschodniej co przejawia się ustawicznym spadkiem frekwencji w kolejnych wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Książka Hansa Hermana Hoppe nie tylko stawia pod znakiem zapytania tezy jakie wysnuł w swych rozważaniach Fukuyama, lecz idzie znacznie dalej kwestionując samą idee demokracji. W czasach kryzysu ekonomicznego i coraz powszechniejszego niezadowolenia ludzi młodych z powodu braku perspektyw, bezrobocia każe się zastanowić poważnie nad tekstem o upadku globalnego ładu demokratycznego. Alternatywą dla obecnych stosunków politycznych i gospodarczych jest według autora książki powrót do monarchii oraz do wolnego rynku nieskrępowanego barierami biurokratycznymi. Demokracja to jest tutaj przedstawiana jako faktyczne źródło zła i fundament socjalizmu. Rządy większości opierają się bowiem zawsze na populizmie i demagogii, te zaś cechy zawsze muszą prowadzić do takiego kształtowania ekonomiki danego państwa która ostatecznie oznacza upadek gospodarki. Era socjalizmu rozpoczęła się od upadku starych domów panujących w Europie, które przez stulecia były opoką ładu społecznego, poszanowania prawa i rozwoju kultury. Upadek systemu wersalskiego doprowadził wszędzie w Europie do ustanowienia demokratycznych rządów przedstawicielskich, które swoją legitymację czerpały z rewanżyzmu zrewoltowanych mas wobec starych elit arystokratycznych. Nienawiść ta przejawiała się w różnoraki sposób praktycznie w każdym z krajów starego kontynentu. W Rosji doszło do bolszewickiego zamachu stanu i fizycznej eliminacji przeciwników socjalizmu typu leninowskiego, w Niemczech nastały rządy demokratów, ale były one słabe i nie posiadały autorytetu w społeczeństwie, co w ostateczności zaowocowało narodzinami faszyzmu. Ostatecznie też kolektywizm faszystowski i bolszewizm rosyjski starły się w morderczej walce na śmierć i życie w czasie ostatniej wojny powszechnej doprowadzając do śmierci i kalectwa milionów ludzi. Za ta powszechną pożogę wojenną i pojawienie się destrukcyjnego kolektywizmu Hoppe obarcza winą właśnie demokrację i demokratów, krytykę swą opiera nie tylko na wspomnianym opisie tragicznych wydarzeń minionego stulecia, lecz także na ekonomii i filozofii.
Hoppe nie tylko krytykuje obecny porządek demokratyczny, ale także przedstawia czytelnikowi alternatywę. W nowej rzeczywistości państwo nie tylko zniknęłoby z areny dziejów, ale zastąpiłby go zupełnie nowy ład oparty o kapitalistyczne stosunki społeczne, poszanowanie własności prywatnej. W społeczeństwie prawdziwie kapitalistycznym funkcje państwa przejęłyby agencje prywatne dotyczy to też jurysdykcji prawa – sądownictwo byłoby prywatne tak samo jak policja i inne tego typu służby. Plan ten został znacznie wcześniej przedstawiony przez najwybitniejszego ucznia Ludwiga von Misesa Murraya N. Rothbarda. Nowatorstwo książki tu opisywanej polega na tym, że przedstawiona jest tu nie tylko nowa interpretacja powszechnie znanych faktów, ale także autor daje czytelnikowi możliwość konstrukcji zupełnie nowej przyszłości.

Książka jest więc warta przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ sześć = 15

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony