Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Czy to już kryzys autorytetu nauczyciela?

Czy to już kryzys autorytetu nauczyciela?

We współczesnym świecie zauważamy powszechny kryzys – uznawane autorytety upadły, ale pojawiły się inne. Nauczyciel, który powinien cieszyć się poważaniem w oczach uczniów, nie jest już dla nich tak dużym autorytetem jak niegdyś.

XXI wiek – czas intensywnych i szybkich zmian w wielu dziedzinach. Czas, kiedy upadają wartości, a autorytety przestają mieć dla wielu z nas jakiekolwiek znaczenie. Nauczyciel, czyli ten, który kiedyś „niósł w lud kaganek oświaty” – dziś staje się zwyczajnym, niedocenionym, źle opłacanym pracownikiem. Profesja ta zamiast być powodem do dumy, staje się smutnym i monotonnym obowiązkiem. Stare porzekadło „Obyś cudze dzieci uczył” nigdy nie było tak prawdziwe jak teraz.

Młodym ludziom nie imponuje już nauczyciel. Ci z pokolenia „yuppie” – młodzi, dynamiczni, łatwo przystosowujący się do zmian, indywidualiści nastawieni na sukces zwłaszcza finansowy – cenią osoby, którym się powiodło. Cenią dyrektorów dużych korporacji, znanych biznesmenów, ludzi mediów, doradców, agentów i kolegów, którzy osiągnęli więcej. Nauczyciel w takiej hierarchii wartości pozostaje na szarym końcu. Jego posada jest źle opłacana; często jeździ do szkoły gorszym samochodem, niż uczniowie lub chodzi pieszo. Wiecznie zobowiązany jest poszerzać swoją wiedzę dla idei permanentnego kształcenia, nie mając z tego przeważnie żadnych profitów finansowych, a tylko satysfakcję osobistą – to dla wielu młodych ludzi jest nie do pojęcia. Smutne także staje się to, że po paru latach pracy, która powinna być pasją, nauczyciel często wpada w monotonię i rutynę.

Czytałam dosyć dawno bardzo ciekawy artykuł autorstwa Grzegorza Myśliwca i Pawła Garczyńskiego pt. „Autorytet nauczyciela – czyli niekończąca się dyskusja” opublikowany  na stronach czasopisma elektronicznego „E-mentor”. Po mimo upływu lat, tezy i informacje zawarte w tej publikacji są nadal aktualne i właściwe. Twórcy słusznie zauważyli, że chyba nigdy dotąd praca w szkole nie była tak trudna i mozolna. Na łamach publikacji zastanawiali się również, czego brakuje współczesnym nauczycielom, aby mogli być przez młodych ludzi postrzegani jako osoby sukcesu. Jako Ci, którzy posiadają skarb – jakim jest niewątpliwie wiedza. Autorzy spróbowali dokonać zestawienia sylwetki szefa z sylwetką kierownika i nauczyciela. Słusznie zauważyli, że nauczyciel (pedagog) powinien cechować się podobnymi zaletami, jakie posiada idealny przywódca. Mowa tu o takich cechach, jak umiejętność:

  •     oceny stanu faktycznego – nie kierowanie się wyobrażeniami;
  •     pomocy w rozwoju i doskonaleniu swoich podwładnych;
  •     merytorycznego wsparcia współpracowników w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań;
  •     wyrabiania sobie elastycznego poglądu na świat;
  •     konsekwentnego i systematycznego działania;
  •     udzielania pochwał, jak i krytykowania niedociągnięć.

G. Myśliwiec i P. Garczyński zauważyli także, że właśnie wymienione cechy są kluczem do sukcesu dla nauczyciela i nad nimi wychowawcy powinni pracować i je doskonalić. Mimo, że od publikacji tekstu minęło już wiele lat pozostaje on nadal materiałem do niekończącej się dyskusji. Warto do niego sięgnąć i spróbować odszukać te cechy w sobie, bo stajemy przed koniecznością zmian.

Wyjaśnienie:

Yuppie – skrót od wyrazów angielskich: Young Urban Professional – określenie pokolenia młodzieży w USA, które zaczęło pracę zawodową w latach osiemdziesiątych XX w. oraz grup kierujących się podobnymi wartościami i stylem życia, np. w Polsce w latach dziewięćdziesiątych.

Zainteresowanych odsyłam:

www.e-mentor.edu.pl/artykul_v2.php?numer=4&id=40

www.e-mentor.edu.pl.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


1 × dziewięć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony