Jestes tutaj: Home » FILM » I miss you, Jew!

I miss you, Jew!

7. marca w Ambasadzie Kanady w Warszawie odbył się pierwszy polski pokaz filmu dokumentalnego pt. „I Miss You, Jew!”

Realizacji dokumentu dokonały kanadyjskie dokumentalistki Francine Zuckerman i Deb Filler. Pokaz odbył się w ambasadzie z udziałem Ambasadora, wysłannika polskiego MSZ-tu i kilkunastu gości. Wiele ciepłych słów padło pod adresem projektu „Tęsknię za tobą, Żydzie!”, z którego autorki zaczerpnęły tytuł dla swojego filmu.

Inicjatorem akcji „Tęsknię za tobą, Żydzie!” jest Rafał Betlejewski, artysta znany między innymi z billboardowej akcji powstańczej „A ja, czy poszedłbym?” i spektaklu o charakterze mobilnym pt. „Mleko”.
Projekt Betlejewskiego rozpoczął się 27. stycznia 2010r. w Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i zrodził się z tęsknoty za Żydami polskiego pochodzenia, którzy byli częścią naszego urbs, tworzyli niepowtarzalny, wyjątkowy klimat miasta. Napisy „Tęsknię za tobą, Żydzie” pojawiły się początkowo na murach w miejscach, gdzie Żydzi mieszkali do ‘68r.- na Woli, na Brzeskiej, na Powiślu, w Otwocku, teraz można je zobaczyć coraz częściej.

Dziś projekt Betlejewskiego zaraził setki ludzi, gotowych przechowywać wciąż żywą pamięć o Żydach i przekazywać ją kolejnym pokoleniom.  Film „I miss you, Jew” jest odpowiedzią na tenże projekt i jednocześnie jego kontynuacją, przedłużeniem, przekazem w postaci „pałeczki” podanej dalej, komunikatem dla świata wysłanym w eter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 9 = trzynaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 062 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony