Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Parytety zamiast kwiatów

Parytety zamiast kwiatów

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki dla upamiętnienia ofiar pożaru, który wybuchł w 1857 roku w fabryce bawełny podczas strajku pracujących tam kobiet przeciwko złym warunkom pracy i dyskryminacji.

Obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet ustanowiła w Kopenhadze w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna. Jego ideą miało być szerzenie świadomości społecznej w kwestii praw kobiet. Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzono 19 marca 1911 roku  w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Obchody przekształciły się w demonstrację poparcia dla udzielenia kobietom prawa do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych oraz do pracy, szkoleń zawodowych i równego traktowania w miejscu pracy.

Rok 1975 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Kobiet. Dwa lata później Zgromadzenie Ogólne ONZ, uznając znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych, przyjęło rezolucję wzywającą do ustanowienia Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie we wszystkich państwach członkowskich. Jednocześnie ONZ wezwała do walki z dyskryminacją oraz o wsparcie kobiet, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.

W Polsce Dzień Kobiet był szczególnie popularny w okresie PRL-u. Z tej okazji mężczyźni najczęściej ofiarowywali swoim matkom, żonom, przyjaciółkom i koleżankom goździki lub tulipany, a także towary deficytowe takie jak pończochy lub rajstopy. Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w Polsce zniosła w 1993 r. premier Hanna Suchocka.

Od pierwszych demonstracji kobiet w obronie praw minęło ponad 100 lat. Współczesne kobiety w dalszym ciągu muszą się jednak zmagać z dyskryminacją i walczyć o lepszą pozycję w społeczeństwie. Według badań przeprowadzonych przez brytyjski dziennik „The Independent”, najlepiej na świecie żyje się Islandkom – w żadnym innym kraju proporcje między kobietami i mężczyznami nie są tak wyrównane pod względem dostępu do edukacji czy wysokich stanowisk administracji publicznej. Z kolei najdłużej, średnio 87 lat, żyją kobiety w Japonii. Z kolei Dunki najmniej czasu spędzają na pracach domowych, a Tajlandki obejmują najczęściej kierownicze stanowiska (prawie połowa wszystkich menedżerów). Najwięcej zarabiają mieszkanki Luksemburga (średnio 40 tys. dolarów rocznie), a na Jamajce kobiety obsadzają aż 60% stanowisk wymagających specjalistycznego wykształcenia.
Ostatnio Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie dążyć do zwiększenia udziału kobiet w zarządach przedsiębiorstw zgodnie z tzw. zasadą parytetu, polegającą na administracyjnym rezerwowaniu miejsc dla obu płci w ważnych sferach społecznych. Obecnie w Finlandii i na Łotwie kobiety stanowią ponad 25% w zarządach firm, na Cyprze i Malcie ten odsetek wynosi zaledwie 3%. W Polsce odsetek pań sprawujących funkcje w zarządzie wynosi 11,8%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 × osiem =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony