Najstarszy portret kobiecy w Polsce
W Modlnicy pod Krakowem podczas badań archeologicznych osady rolniczej natrafiono na wyjątkowe znalezisko o unikatowym charakterze.
Podczas prac badawczych w jednej z jam spichlerzowych, w których mieszkańcy przechowywali pożywienie odnaleziono glinianą figurkę kobiety. Jej wiek oszacowano na przeszło 7,5 tyś. lat. Nie można ustalić czy był to kultowy wizerunek bogini płodności, zabawka czy może nietypowa forma talizmanu, jedno jest pewne jest to najstarsze tego typu znalezisko w naszym kraju.
Rzeźba kobiety jest niewielkich rozmiarów, nie posiada rąk, ani szyi, a tylko zarys twarzy i wyraźnie odznaczające się cechy płciowe. Może mieć to związek z kultem bogini-matki. Tworzy wizerunek kobiety jako symbolu życia, który gwarantuje przetrwanie ludzkiego gatunku. Uwagę zwracają linie wyryte na tylnej części, przedstawiają tatuaż lub malunek ukazujący linię kręgosłupa. Prawdopodobnie wyznacznik przynależności do danej grupy społecznej. Figurka jest bardzo realistyczna, obecnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie w cyklu „Zabytek miesiąca” wystawiono jej kopię. Oryginał wyruszył w trasę po Polsce wraz z innymi zabytkami. Do końca kwietnia będą one prezentowane na wystawie „Archeologiczna autostrada” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a następnie wyruszą do Głogowa, Warszawy i Poznania.