Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » IPN rozpoczyna śledztwo w sprawie mordu sprzed 71 lat

IPN rozpoczyna śledztwo w sprawie mordu sprzed 71 lat

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie bestialskiego mordu na 20 Żydówkach w wieku od 15 do 30 lat z getta w Szczuczynie. Podejrzanymi są okoliczni mieszkańcy, którzy w 1941 roku wynajęli je, zgodnie z ówczesną powszechną praktyką (Żydzi stanowili darmową siłę roboczą) do prac polowych w leżącym nieopodal getta majątku w Bzurach.

Z zachowanych akt sądowych tej sprawy wynika, że po zakończeniu prac, kobiety zostały zabrane przez grupę miejscowych mężczyzn do pobliskiego lasu. Kobiety były bite metalowymi, okutymi wcześniej w kuźni pałkami, a na koniec zasypane ziemią w uprzednio wykopanym przez oprawców dole. Niektóre z ofiar na pewno zostały zgwałcone przed śmiercią.

Śledczym z IPN zależy głównie na poznaniu tożsamości zamordowanych kobiet, ustaleniu sprawców, zbadaniu, czy nie byli  inspirowani przez niemieckiego okupanta i zweryfikowaniu, czy wszyscy winni zostali osądzeni. Wiadomo, że po wojnie co do niektórych uczestników masakry toczyły się postępowania sądowe i zapadły wyroki, a w latach 60. ub. w. sprawą zajmowała się też Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Pion śledczy IPN ostatecznie ustali, czy jacyś sprawcy nie zostali osądzeni, poszuka też żyjących świadków wydarzeń w Bzurach, by ustalić rzeczywiste okoliczności mordu.

Białostocki IPN jednocześnie prowadzi też inne dochodzenia dotyczące pogromu Żydów w Polsce przez Polaków. Jednym z najgłośniejszych śledztw dotyczy mordu dokonanego w 1941 r. przez mieszkańców Radziłowa na nieustalonej jeszcze liczbie Żydów (szacuje się, że pozbawiono życia od 100 do 1000 osób). Prowadzone jest też śledztwo w sprawie pogromu w Wąsoszu w lipcu 1941 r. (zginęło wówczas stu kilkudziesięciu Żydów). Wedle relacji świadków, podobnie jak w Jedwabnem i Radziłowie sprawcami mordu byli miejscowi inspirowani przez Niemców.

Najgłośniejsza zbrodnia dokonana przez Polaków na przedstawicielach narodu żydowskiego miała miejsce 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem. Zginęło wówczas ponad 300 osób, w większości spalonych żywcem. Tę zbrodnię zainspirowali naziści, ale wzięło w niej udział wielu Polaków – mieszkańców Jedwabnego i okolic. Po ujawnieniu okoliczności zbrodni, podczas uroczystości ku czci zamordowanych, która odbyła się w 2001 roku, prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił w imieniu narodu polskiego za zbrodnię dokonaną na Żydach w Jedwabnem.

Wśród Polaków wciąż dominuje obraz zbrodni w Jedwabnem niezgodny z ustaleniami historyków. Za masakrę obwiniani są przede wszystkim Niemcy. Jest to m.in. skutek tego, że wiedza o Jedwabnem jest marginalizowana w podręcznikach szkolnych.
Czy tak samo stanie się w przypadku masakry w Bzurach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 × = cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony