Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Książka, czy to już relikt przeszłości…?

Książka, czy to już relikt przeszłości…?

Książka przyjaciel na każdą pogodę, czy wróg numer jeden? W dobie Internetu i telewizji społeczeństwo coraz rzadziej sięga po tradycyjne książki. Kultura czytania książek i obcowania z literaturą niestety zanika coraz bardziej, z roku na rok zwiększa się liczba osób, które w przeciągu kilku lat nie przeczytały nawet jednej strony książki. Statystyki w tej kwestii biją na alarm, gdy potencjalny Kowalski musi zdobyć jakieś ważne informacje, zazwyczaj sięga po nie do sieci.

Najczęściej idzie także po najmniejszej linii oporu i korzysta z wszelkiego rodzaju opracowań i encyklopedycznych streszczeń. Książki są stanowczo za drogie, rynek wydawniczy działa z dużym opóźnieniem, a najciekawsze pozycje na rynku pojawiają się zwykle wraz z ich filmową ekranizacją, dodatkowo biblioteki są słabo wyposażone i zazwyczaj na najciekawsze książki do wypożyczenia trzeba zwyczajnie polować. To tylko niektóre popularne wytłumaczenia. W dobie socjologicznej triady: fast food, fast sex i fast car prawie każdy obywatel idzie na intelektualną łatwiznę. Jeżeli pragniemy się czegoś dowiedzieć zazwyczaj wrzucamy hasło w Google, zwykle nawet nie ma czasu na weryfikację znalezionych danych i ich naukową rzetelność. Lubujemy się za to w popularnych serwisach plotkarskich, chętnie sięgamy po wszelkiego rodzaju popularne czasopisma i szmatławce emocjonując się natłokiem informacji i wrażeń, niekoniecznie tych ważnych, wartych uwagi, czy tych z wyższej półki. Czasami sięgamy po elektroniczne książki ale i tak zwykle szukamy możliwości ich darmowego pobrania. Owszem nadal są pośród nas wybitne jednostki, które jeśli naprawdę zechcą sięgnąć po jakiś tytuł to zrobią to w ten czy inny sposób, i swój cel osiągną. Kupią interesującą go pozycję w księgarni, wypożyczą w bibliotece, zdobędą od znajomego, czy skorzystają z popularnego e-booka Możliwości są, potrzeba tylko dobrych chęci.

Warto pamiętać o tradycji. Książka jest jak przyjaciel. Każda kolejna przeczytana powieść to przeżyta przygoda, odwiedzony nowy kawałek świata, nowi bohaterowie, podróż w głąb historii, seria zagadek i tajemnic. Ponadto to skarbiec wiedzy, który przed nami się otwiera. Książka zaprasza do wspólnej wędrówki i poszerza nasze horyzonty myślowe. Dzięki niej możemy się wiele dowiedzieć ale także odrobinę zwolnić tempo. Zadumać się i zaczytać. Bo jak mówi stare chińskie przysłowie… kiedy przeczytasz nową książkę to tak, jakbyś znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytasz książkę, którą już kiedyś czytałeś to tak, jakbyś się ze starym przyjacielem spotkał ponownie po latach.

A Ty drogi czytelniku kiedy ostatnio trzymałeś książkę w ręku ?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 + = trzy

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 088 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony