Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Bogactwo demoralizuje?

Bogactwo demoralizuje?

Opublikowane w amerykańskim czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Science” wyniki badań naukowców z Kanady i USA dowodzą, że zamożni ludzie częściej oszukują i dopuszczają się nieetycznych zachowań.

Badacze w wyniku przeprowadzonych eksperymentów wykazały, że osoby lepiej uposażone zachowują się bardziej nieetycznie niż osoby z klas niższych. Udowodniono m.in., że osoby, które jeżdżą drogimi samochodami, o połowę częściej niż właściciele przeciętnych samochodów nie ustępują pieszemu pierwszeństwa na pasach.

Przeprowadzający eksperymenty uważają, że osoby zamożne częściej dopuszczają się zachowań nieetycznych, gdyż perspektywa kary finansowej nie jest dla nich aż tak dotkliwa, jak dla przedstawicieli klas niższych. Inne hipotezy zakładają, że osoby zamożniejsze są bardziej skoncentrowane na sobie i mniej skłonne do okazywania innym swoich emocji.

Jednocześnie badacze stwierdzili, że świadomość tych tendencji, a także obiektywne postrzeganie własnej grupy społecznej i negatywny stosunek do chciwości mogą wpłynąć na działania podejmowane przez bogatszych, na co dowodem jest np. angażowanie się miliarderów w działalność filantropijną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dwa + 3 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony