Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Tesla Promienie Śmierci

Tesla Promienie Śmierci

Każdy z nas zapewne słyszał o Albercie Einsteinie , niemieckim naukowcu który odmienił naszą perspektywę postrzegania rzeczywistości. Teoria względności unaoczniła szerokiej publiczności jak ogromny jest wszechświat i jakie panują w nim prawa. Kopernikański przewrót w fizyce nie dokonał się jednak wyłącznie dzięki Einsteinowi, w USA żył bowiem człowiek, którego historia ochrzciła nowym Prometeuszem i ojcem XX stulecia.

Nicola Tesla bo o nim właśnie mowa, dziś mało znany i doceniany serbski naukowiec rozsławił swoje imię jeszcze pod koniec XIX w. Już na studiach politechnicznych  interesował się problematyką energii elektrycznej, pasja ta zaprowadziła tego prostego chłopaka z  chorwackiej  wsi aż do USA gdzie stał się symbolem i ucieleśnieniem amerykańskiego snu o sławie i bogactwie. Tesla bowiem zrewolucjonizował podejście do używania i wytwarzania energii elektrycznej, stworzył, zastosował i skonstruował model silnika prądu zmiennego. Dziś napięcie z takim właśnie prądem znajduje się w naszych domach i mieszkaniach. Wynalazek przemiennego zasilania różnych urządzeń to oczywiście nie jedyny patent geniusza z Serbii, równie ważne były nowinki o przeznaczeniu militarnym, takie jak pierwsze roboty czy też słynne promienie śmierci. Tesla nad tym ostatnim wynalazkiem pracował właściwie całe życie, mówił, że stworzył broń dzięki której żadna nowa wojna nie będzie już możliwa.

Na kanwie tego ostatniego wynalazku Lewis Perdure napisał zaskakujący i świetny thriller. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch planach czasowych : 1943r i w czasach obecnych. Wszystko zaczyna się 7 marca w środku II wojny światowej w nowojorskim hotelu gdzie Nicola Tesla kończy swój żywot. Jak się jednak okazuje śmierć tego wybitnego naukowca nie jest wynikiem żadnej poważnej choroby lecz zaplanowanym z zimną krwią morderstwem.  Grupa rządnych władzy wojskowych i biurokratów decyduje się na zabójstwo tylko po to by zdobyć plany śmiercionośnej broni masowego rażenia. Nowatorski wynalazek Tesli okazuje się być prawdziwą żyłą złota i kluczem do władzy nad światem. Zaletą powieści jest nie tylko wartka akcja ale i  dramaturgia godna filmów Hitchcocka . Dodatkowym atutem jest rzetelność historyczna, bohaterowie bowiem rozmawiają o rzeczywistych wynalazkach i zdarzeniach z życia Tesli. Dzięki takiej kompozycji książka nie jest nudna ale pozwala również zapoznać się z naukowymi dokonaniami samego Tesli. Jednym słowem jeśli ktoś lubi mocną i mroczną literaturę z elementami rzeczywistej nauki to książkę Lewisa Perdue po prostu warto przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 × = szesnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony