Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Strażniczka pamięci niedocenionych pisarzy

Strażniczka pamięci niedocenionych pisarzy

„Tak ukochana” Melanii Mazzucco to fabularyzowana biografia zapomnianej pisarki, dziennikarki, fotograficzki i podróżniczki dwudziestolecia międzywojennego Annemarie Schwarzenbach.

Niemal każdy kraj może pochwalić się swoją kobiecą legendą. My mamy taką w postaci Haliny Poświatowskiej, Amerykanie – Sylvię Plath, Szwedzi mogą pochwalić się właśnie Annemarie Schwarzenbach.

Biografia niezbornej emocjonalnie i psychicznie pisarki obfituje w liczne skandale, oscyluje między wieloma tematami jak uzależnienie od narkotyków, szokujące romanse zarówno z kobietami (z tymi przeważnie) jak i z mężczyznami, walką o możliwość wygłaszania własnych poglądów. I choć powieść liczy niemało, bo aż 660 stron, to mamy wrażenie, że mogłaby trwać jeszcze kolejne 600. Autorka snuje długą opowieść w duchu epoki dwudziestolecia, barwną, zahaczającą o wiele krajów –Rosję Sowiecką, Polskę, Azję, Bliski Wschód, Stany Zjednoczone oraz kraje nadbałtyckie. Burzliwe życie Schwarzenbach toczy się jednak głównie w Berlinie, mieście, które skupia wiele wyśmienitych osobistości tamtych czasów, zaliczających się do elity intelektualnej kraju (między innymi zostajemy wprowadzeni w arkana rodziny Mannów). Mimo ogólnej beztroski, daje się już wyczuć ołowiana atmosfera rodzącego się właśnie faszyzmu.

Sprawnie napisana opowieść na podstawie biografii Annemarie Schwarzenbach jawi nam się jak swego rodzaju mitologia, baśń naznaczona niezwykłym artyzmem, piętnem bólu, cierpienia, obsesji. Rozedrgana i  bardzo emocjonalna hipnotyzuje i sprawia, że czytelnik szybko poddaje się jej rytmowi i klimatowi minionej epoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 × = osiemnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony