Jestes tutaj: Home » FILM » Powrót Prawdziwych Baśni

Powrót Prawdziwych Baśni

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach nikt już nie chce słuchać bajek. Księżniczka, królewicz i zła czarownica to postaci słabo pasujące do czasów pełnych technologii i szybkiego stylu życia.  Jednak wystarczy rzucić okiem na kinowe premiery, oraz popularne seriale telewizyjne by dostrzec, że ten rok zdecydowanie należy do postaci z baśni. Ale bynajmniej nie oznacza to, że wszyscy nagle zdziecinnieliśmy, wręcz przeciwnie, można dojść do wniosku, że w końcu zaczynamy dorastać.

Zacznijmy od telewizji – w tym samym roku wystartowały dwie produkcje – Grimm oraz Once Upon a Time – obie przeznaczone zdecydowanie dla widzów dorosłych nawiązują do treści znanych i popularnych baśni, przede wszystkim tych zebranych przez braci Grimm. Pojawiają się w nich dobrze znane postaci – Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, czy Zła Królowa.  W obu produkcjach świat baśni łączy się ze współczesnymi realiami – Grimm bohater zaczyna dostrzegać wokół siebie postaci znane z baśniowych opowieści, w Once Upon a Time akcja rozbita jest pomiędzy bohaterów żyjących w świecie baśni i ich odpowiedników we współczesności. Oba seriale zdecydowanie starają się zmienić zakorzeniony w wyobraźni widzów obraz baśni, które zawsze kończą się dobrze, i w których dobro triumfuje. Co więcej przyglądając się internetowym forom dla wielbicieli seriali nie trudno dostrzec, że widzowie z dużym entuzjazmem zareagowali na nowe podejście do dobrze znanych postaci i treści.

Z kolei na ekranach trwa pojedynek na produkcje o Królewnie Śnieżce– w niesamowicie barwnej interpretacji, w której złą królową gra Julia Roberts. Śnieżka wygnana jest z przyczyn bardziej politycznych, niż z powodu swojej zachwycającej urody. Podobnie w filmie „Snow White and Huntsman” ( film będzie miał premierę później tego roku) gdzie Śnieżkę ( graną przez Kristen Stewart) prędzej zobaczymy w bojowej zbroi niż w zwiewnej sukience. Choć obie produkcje różnią się od siebie drastycznie w warstwie wizualnej (jeden film jest wręcz surrealistycznie cukierkowy, podczas gdy druga produkcja zapowiada się na film mroczny utrzymany w stonowanych barwach) to jednak łączy je podobna próba reinterpretacji tradycyjnej opowieści. Trudno dziś orzec, kto wygra ten pojedynek, ale pewnym jest, że jeśli którykolwiek z filmów osiągnie sukces finansowy, ( na co wytwórnie chyba liczą biorąc pod uwagę promocję obu produkcji) będziemy mogli się niedługo spodziewać nowych bajek w dorosłym wydaniu.

Krytycy twierdzą, że takie nagłe i dość powszechne zainteresowanie bajkami to próba znalezienia nowego – po świecie istot nadprzyrodzonych pokroju wampirów czy wilkołaków trendu, który pozwoliłby sprzedać nowe filmy, książki i powieści. Rzeczywiście wydaje się, że moda na wampiry powoli przemija, a świat popkultury nie znosi próżni. Z drugiej jednak strony można postrzegać to nagłe zwrócenie się ku światu baśni, jako powrót do korzeni. Uważny czytelnik opowieści zebranych przez braci Grimm bez trudu dostrzeże, że daleko im do grzecznych historii, które trafiają do opracowań przeznaczonych dla dzieci, bądź tych, które znamy z wersji Disneya. Baśnie pełne są okrucieństwa, przemocy oraz seksu.  Wydaje się, że to właśnie do tej – wywodzącej się jeszcze z tradycji ludowej – warstwy baśni przede wszystkim starają się odwoływać twórcy współczesnej popkultury. Pod tym względem trudno nie dostrzec pozytywnego wymiaru powracania do świata spisanego przez braci Grimm, ( bo to do tych historii przede wszystkim odwołują się autorzy filmów i seriali) – baśnie przez lata wydawane w okrojonym i złagodzonym wydaniu powoli straciły swoją podstawową rolę – przenoszenia wiedzy o świecie.  Tak, więc powrót do baśni w takiej nowej/starej odsłonie wcale nie musi oznaczać powszechnego infantylizmu, ale coś wręcz przeciwnego. Baśnie zagarnięte przez kulturę dziecięcą, zinfantylizowane, pozbawione naturalnego przekazu stały się cieniem samych siebie. Kto wie może ten nowy trend sprawi, że wreszcie dostrzeżemy jak ważną i aktualną częścią kultury może być opowieść o samotnej dziewczynie wygnanej do lasu. A ktokolwiek ma wątpliwości, co do prawdziwości tej tezy niech sięgnie po baśnie braci Grimm. W wydaniu dla dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 2 = osiemnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony