Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Poezja, która daje akces do rzeczywistości

Poezja, która daje akces do rzeczywistości

Poezja może dawać akces do rzeczywistości. Otwiera okno, pozwala nabrać oddechu. Taka jest właśnie poezja Tomasa Tranströmera, ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Wiersze szwedzkiego poety noszą znamiona skandynawskiego klimatu i krajobrazu. Są cięte prosto z rzeczywistości, z natury, ale nie paskudzą się, nie sączą, nie są inwazyjne dla czytelnika, nie atakują. Wręcz przeciwnie, są sterylne, wyczyszczone z nadmiaru emocji, niepotrzebnych uniesień, tanich zachwytów i egzaltacji, chciałoby się rzec –wiersze rodem z północy. To poezja, która robi miejsce dla czytelnika, poezja otwartego okna, oddechu nabieranego w płuca i niezmąconego spojrzenia na rozległe krajobrazy.

Poetyckie obrazy nie krzyczą w niej, nie rażą w oczy jaskrawością przekazu, a mimo wszystko są bardzo przejrzyste, niezwykle wyraziste.

Jest to poezja chłodna i stonowana, a podbija bez reszty serca czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − osiem =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 648 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony