Jestes tutaj: Home » FILM » Sputnik nad Kętami

Sputnik nad Kętami

Małe miasteczko na południu Polski oddalone 15 km od Bielska Białej zaprasza na drugą część I Festiwalu Filmów Rosyjskich, który będzie miał miejsce w dniach od 25 do 29 lutego. Projekcje filmów odbywają się w kinie przy Domu Kultury w Kętach. Ogólnopolska impreza nosi nazwę Sputnik nad Polską i jest organizowana przez Fundację WSPIERAM po raz piąty, a jej lokalna odsłona nosi nazwę Sputnik nad Kętami.

Publiczność Festiwalu miała już okazję zobaczyć 7 rosyjskich filmów, oraz dwie historyjki dla dzieci. Wydarzenie stało się filmową podróżą po Rosji. Obrazy pokazane w prezentowanych w Domu Kultury filmach były tak różnorodne jak kraj, w którym zostały wyprodukowane. Widzowie obejrzeli takie produkcje jak: Wyspa w reż. Pawła Łungina czy Wygnanie w reż. Andrzeja Zwiagincewa.

Dla koneserów kina rosyjskiego, a także osób, które nie miały z nim bliższej styczności zorganizowano drugą część Sputnika nad Kętami. W dniach od 25 do 29 lutego zapraszamy na kolejną dawkę ambitnego, poruszającego kina.

Szczegółowy program drugiej części festiwalu znajduje się na stronie Domu Kultury w Kętach. W tej odsłonie projektu zostaną zaprezentowane takie ciekawe filmy jak:

Faust – 2011, reż. Aleksandr Sokurow, dramat

Najlepszy film festiwalowy V Sputnika nad Polską – adaptacja dzieła Goethego. Historyczne realia filmu podkreślają stroje i dekoracje z epoki, a także język niemiecki, którym posługują się aktorzy. Ideą jego powstania jest powiązanie sztuki europejskiej z rosyjską. Faust jest jednym z filmów, które potrafią zmienić życie, jak powiedział przewodniczący jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji uzasadniając przyznanie nagrody głównej w 2011 roku.

Obojętność – 2011, reż. Oleg Fliangolc

Akcja filmu toczy się wokół kilku dni z życia Piotra (Fiodor Bondarczuk), zakochanego w starszej od siebie i bardziej doświadczonej kobiecie, która nie jest pewna swoich uczuć. W filmie ukazane są spotkania głównego bohatera z przyjaciółmi i znajomymi: dobrymi, złymi, podejrzanymi i niebezpiecznymi. Odbywają się one w różnych miejscach Moskwy. Film przedstawia atmosferę stolicy lat 60-tych, opowiada o młodzieży, niewinności i intrydze. Oprócz tego pojawia się śmieszna historia o psie – kosmonaucie, która przewija się przez cały film. Obraz jest częściowo animowany i wykonany w stylu radzieckiej kreskówki z lat 60 – tych.

Ironia losu – 1975, reż. Eldar Riazanow, melodramat

Sylwestrowa noc. Tuż przed swoim ślubem Żenia udaje się z przyjaciółmi na imprezę do łaźni. Młodzi mężczyźni upijają się i wsadzają przez pomyłkę przyszłego pana młodego do samolotu. Żenia ląduje w Leningradzie. Tam znajduje mieszkanie o tym samym adresie, co jego w Moskwie. Nawet klucz pasuje do drzwi. Wchodzi do środka, poznaje młodą nauczycielkę, która tam mieszka. Efektem tego dziwnego spotkania jest rozpad związku, w którym jest kobieta.

W ofercie jest także kilka innych propozycji kinowych oraz recital Iryny Gerus inaugurujący uroczyste rozpoczęcie uroczystości.

Zainteresowanych odsyłam na strony informujące szerzej o tym wydarzeniu. Z Kęt festiwal przenosi się jeszcze do kilku innych polskich miast Kórnika, Ostrowca Świętokrzyskiego czy Krakowa. W Krakowie odbywać się on będzie w dniach od 9-15 marca w Kinie Pod Baranami.

http://www.domkultury.kety.pl/  Oficjalna strona Domu Kultury w Kętach

http://www.sputnikfestiwal.pl/    Strona poświęcona w całości Festiwalowi Filmów Rosyjskich

Tekst opracowany w oparciu o materiały źródłowe Domu Kultury w Kętach, internetową stronę poświęconą bieżącym wydarzeniom z regionu Oświęcimskie 24, oraz oficjalną stronę Festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


4 + dwa =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 062 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony