Jestes tutaj: Home » FILM » Oscary rozdane, bez niespodzianek i rozczarowań

Oscary rozdane, bez niespodzianek i rozczarowań

Amerykańska Akademia filmowa po raz 84 przyznała swoje wyróżnienia.  Zgodnie z przewidywaniami, najważniejsze nagrody techniczne trafiły do filmu Martina Scorsese „Hugo i jego wynalazek” – nagrodzono zdjęcia, efekty specjalne, scenografię oraz dźwięk.

Potwierdzała się jednak zasada, że zwycięzcy kategorii technicznych, rzadko triumfują w kategoriach artystycznych. Tu bezkonkurencyjny okazał się francuski „Artysta” – otrzymując wyróżnienie za najlepsza muzykę, kostiumy, reżyserię oraz pierwszoplanową rolę męską. Nagroda dla Jeana Dujardin nie był zaskoczeniem, podobnie jak pozostałe wyróżnienia w kategoriach aktorskich. Za role drugoplanowe Oscary otrzymali Olivia Spencer („Służące”) oraz Christopher Plummer („Debiutanci”). Plummer zaledwie dwa lata młodszy od obchodzącego 84 urodziny Oscara,  jest najstarszym nagrodzonym aktorem w historii. W kategorii najlepsza rola kobieca triumfowała Meryl Streep za „Żelazną Damę”,  mimo największej liczby nominacji w historii nagrody, jest to dopiero trzeci Oscar dla Streep i pierwszy od 1983 roku. Aktorka dziękowała przede wszystkim swojemu charakteryzatorowi, który także został doceniony przez Akademię. Największym przegranym Gali był film „Spadkobiercy”, który typowano na zwycięzcę w głównych kategoriach, a który został nagrodzony jedynie za najlepszy scenariusz adaptowany.  W najbardziej emocjonującej dla Polskiej widowni kategorii – najlepszy film obcojęzyczny triumfował irański film „Rozstanie” wygrywając z „ W ciemności” Agnieszki Holland. Choć niektórzy komentatorzy twierdzą, że rozstrzygnięcie miało przede wszystkim wymiar polityczny,  to jednak trzeba zaznaczyć, że „Rozstanie” zbiera niemal wszystkie wyróżnienia, począwszy od Złotego Niedźwiedzia na zeszłorocznym festiwalu w Berlinie. 84 gala rozdania nagród Akademii odbyła się bez większych niespodzianek  choć ponownie dużo mówiono o nieobecnych (brak nominacji dla „ Drive” czy „ Wstydu”), a także o kryzysie w pewnych kategoriach (słabą konkurencję w kategorii „Najlepszy film animowany” wygrało „Rango”, zaś w kategorii „Najlepsza piosenka” wystawiono tylko dwóch kandydatów). Także występ prowadzącego rozdanie Billego Crystala wzbudził raczej mieszane uczucia. Oscary kończą trwający od ponad miesiąca festiwal nagród. Na następne emocje trzeba poczekać do przyszłego roku.

Najlepszy film – Michel Hazanavicius − „Artysta”

Najlepszy film nieanglojęzyczny – Asghar Farhadi − ”Rozstanie”

Najlepszy reżyser –  Michel Hazanavicius − „Artysta”

Najlepszy scenariusz oryginalny – Woody Allen − „O północy w Paryżu”

Najlepszy scenariusz adaptowany – Alexander Payne, Nat Faxon i Jim Rash − „Spadkobiercy”

Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Jean Dujardin − „Artysta”

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa – Meryl Streep− „Żelazna Dama”

Najlepszy aktor drugoplanowy – Christopher Plummer − „Debiutanci”

Najlepsza aktorka drugoplanowa – Octavia Spencer − „Służące”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


8 − = zero

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 648 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony