Jestes tutaj: Home » FILM » Kobiety z Północy – czyli nowy typ bohaterki filmów skandynawskich

Kobiety z Północy – czyli nowy typ bohaterki filmów skandynawskich

Z czym kojarzy się nam Skandynawia? Z niskimi temperaturami, zimą, śniegiem i dużym poczuciem bezpieczeństwa wśród społeczeństwa (przynajmniej do lipca ubiegłego roku). Skandynawowie w powszechnej opinii nie uchodzą za ludzi zbyt emocjonalnych i wylewnych. Przeciwnie, charakteryzuje ich duża zachowawczość i powściągliwość. Są to oczywiście tylko stereotypy, które będą musiały ulec przewartościowaniu, bo kraje Północy dają współczesnej kulturze (głównie za sprawą kina i literatury) nowy typ kobiety.

Wszystko zaczęło się, gdy Stieg Larsson powołał do życia Lisbeth Salander, na punkcie której oszalał cały świat. Nie warto przytaczać jej życiorysu, bo chyba nie ma osoby, która by go nie znała. Nawet jeżeli ktoś nie czytał sagi „Millennium”, na pewno wie, kim była główna bohaterka. Jej losy to jedno, warto natomiast zastanowić się, jakim typem kobiety jest Lisbeth i czym zaczarowała wyobraźnię milionów czytelników na całym świecie. Przede wszystkim Salander łączy w sobie różne przeciwności. Z pozoru wydaje się być silna i zbuntowana. Kobieta z żelaza. Jej wygląd wydaje się potwierdzać tę opinię: ma figurę chłopczycy, nosi skórzane ubrania, irokeza na głowie i mnóstwo metalowych ozdób na ciele. Nie obce są jej również tatuaże, których ma imponującą kolekcję. Wygląd Lisbeth w połączeniu z jej aspołeczną osobowością i trudnym charakterem tworzy nowy typ bohaterki – literackiej i filmowej. Salander jest silna, ale cały jej wizerunek jest tylko pewnego rodzaju pancerzem. W rzeczywistości kieruje się jasnym systemem wartości: pomaga uczciwym, karze przestępców. Zestawienie kruchej dziewczyny (Lisbeth była drobnej budowy ciała) z siłą charakteru, jaką posiada, genialnym umysłem i niewątpliwym talentem hackerskim, kształtuje nową bohaterkę, kobietę z Północy. Taki typ jest bardzo często powtarzany w różnych filmach: kobieta skrzywdzona przez los, okrutnie doświadczona przez życie, szlachetna, aczkolwiek pojmująca wartości moralne na swój własny sposób. W filmach skandynawskich kobiety dominują nad mężczyznami. Siłą charakteru, odwagą w dążeniu do celu. Mężczyźni są słabi. Zazwyczaj używają przemocy fizycznej, bo nie mają innych argumentów, tylko w ten sposób próbują pokazać swoją dominację.

W ubiegły czwartek poznańskie kino Muza zaprezentowało kilka filmów ze współczesnej kinematografii duńskiej. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wizerunek kobiety, jaki wyłania się z tych obrazów, wydaje się wpisywać w konwencję bohaterek spod znaku Lisbeth Salander. Sara, główna postać filmu „Przytul mnie”, jest uczennicą liceum. Pochodzi z dobrego domu, ma rodziców prawników, młodszego brata, dla którego jest nie tylko siostrą, ale również matką. Jest też potwornie samotna. Wycofana, nieufna marzy o prawdziwej przyjaźni i miłości, ale nie potrafi o nią zawalczyć. W szkole jest uznawana za bardzo dobrą uczennicę, od której można odpisać zadanie domowe, ale również za nudziarę, która ze swoimi staromodnym podejściem do życia, nie potrafi dostosować się do wizerunku współczesnego nastolatka. Sara nieśmiało zwraca swoją uwagę na Mikkela, ucznia z tej samej klasy, który również wydaje się być zainteresowany dziewczyną, wstydzi się jednak przyznać do swoich uczuć przed kolegami, dla których relacje damsko – męskie mają wymiar czysto fizyczny. Liceum jest potężnym żywiołem, który nie pozwala na zachowanie indywidualności. Tutaj liczy się szacunek grupy i zachowania, które są przez nią akceptowane. Ważną postacią w filmie jest Louise, która stanowi zupełne przeciwieństwo Sary i to ona doprowadza do jej tragedii. Louise jest zbuntowaną nastolatką, która usilnie próbuje być zauważoną. Jej matka nie poświęca dziewczynie wystarczająco dużo czasu, przez co Louise jest pozostawiona sama sobie. Sara i Louise wydają się być zupełnie inne: jedna spokojna, druga zwariowana, Sara jest świetną uczennicą, Louise  ma poważne problemy w szkole, w końcu Sara jest jeszcze bardzo niewinna i niedoświadczona, Louise ma za sobą różne przygody. Jedno na pewno je łączy: każda z nich jest przeraźliwie samotna, nierozumiana przez rodziców, którzy nie interesują się ich losem. Sara i Louise to nastolatki, ale już w tak młodym wieku przeżywają swoją traumę. Niewątpliwie jednak to właśnie one, te młode dziewczyny determinują życie pozostałych bohaterów. To ich losy życiowe splatają się z losami innych ludzi, zmieniając diametralnie ich życie, wprowadzając niepokój i sprawiając, że już nic nie będzie takie jak wcześniej.

Warto również zwrócić uwagę na cztery bohaterki filmu „Ach, śpij kochanie”. Obraz określany mianem „filmu drogi” przedstawia historię dziewczyn, które uciekając z ośrodka leczenia uzależnień, postanawiają wyrównać rachunki z ludźmi, którzy ich skrzywdzili (zazwyczaj to mężczyźni) i rozpocząć nowe życie z dala od środowiska, w którym zawsze będą przegrane. Charlotte, główna bohaterka, sprawia, że każda z dziewczyn odnajduje w sobie siłę, by stawić czoło swoim lękom. Każda z bohaterek dostaje szansę od losu (być może ostatnią), by zmienić swoje życie. Szczególnie ważna jest racja łącząca Charlottę z Barbarą. Barbara jest osobą bardzo wycofaną, która nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami. Dokonuje licznych samookaleczeń, przez co jej ciało jest naznaczone licznymi bliznami. Okazuje się, że Barbara w dzieciństwie była molestowana. Podróż, w którą wyrusza, staje się dla niej szansą na zmierzenie się z bolesną przeszłością i próbą jej zamknięcia. Wszystkie bohaterki filmu mają za sobą niełatwą przeszłość. Każda z nich została w jakiś sposób boleśnie naznaczona. Jednak znajdują w sobie nieprawdopodobną siłę, by zmierzyć się ze swoimi lękami i spróbować odnaleźć siebie na nowo.

Czym charakteryzują się bohaterki filmów skandynawskich? Na pewno bolesną przeszłością, która stygmatyzuje je na całe życie. Kobiety Północy są silne. Nieprawdopodobnie silne. Chcą i potrafią stanąć oko w oko z koszmarami dzieciństwa, swoimi oprawcami i z dumnie podniesioną głową, dokonać rozliczenia z własnym życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


siedem + 7 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony