Jestes tutaj: Home » FILM » Dla kogo w tym roku Złote Maliny?

Dla kogo w tym roku Złote Maliny?

Złota Malina z angielskiego Golden Raspberry Awards to „nagroda” przyznawana co roku najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej czyli popularne Oscary.

Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia wręczenia odbyła w 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation). Nagrody przyznawane są na 24 godziny przed rozdaniem Oscarów.

Statuetka Złotej Maliny ma formę sztucznego owocu maliny umiejscowionego na rolce filmu super 8, jest wykonywana z tworzywa sztucznego w kolorze złotym, a jej wartość jest bardzo mała. Nazwa nagrody pochodzi od angielskiego idiomu blowing a raspberry, co znaczy wystawienie języka i lekceważące prychnięcie, okazujące pogardę i ignorancję. Rekordzistą w liczbie zdobytych malin był film „Showgirls” z 1995, który „zwyciężył” (o ile można to nazwać zwycięstwem) w siedmiu kategoriach.

Złota Malina jest rozdawana w kilkunastu kategoriach, m.in.: najgorszy film, najgorszy aktor najgorszy debiut, najgorszy scenariusz czy najgorsza piosenka.

Statuetki zwykle nie są odbierane przez laureatów, jednak w historii nagrody zdarzyły się osoby, które odebrały ją osobiście. Pierwszym, który przyjął nagrodę, był Paul Verhoeven jako najgorszy reżyser za film „Showgirls” w 1996, kolejną aktorka Halle Berry w 2004 za rolę w „Kobieta-Kot”, film ten wygrał też w trzech innych kategoriach. Złotą Malinę odebrała także Sandra Bullock. Otrzymała ona dwie nagrody za rok 2009 w kategorii dla najgorszej aktorki i (wraz z Bradleyem Cooperem) dla najgorszej ekranowej pary w filmie „Wszystko o Stevenie”. Następnego dnia Sandra Bullock odebrała Oscara za rolę w filmie „Wielki Mike. The Blind Side” i stała się pierwszą osobą, która w jednym roku zdobyła zarówno Oscara i Złotą Malinę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dwa × = 18

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony