Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Wolni pisarze

Wolni pisarze

Fundacja Liternet już prawie rok temu rozpoczęła akcję społeczną „Wolni pisarze. Wolne pisarki”. Ma ona na celu rozpowszechnienie wśród użytkowników Internetu wiedzy na temat literatury umieszczanej w domenie publicznej. Kampania ruszyła w ostatni dzień akcji E-book week, która również wiązała się z popularyzacją e-czytania.

Domena publiczna zawiera w sobie utwory, które nie podlegają już ochronie prawnej. Wygasa ona w momencie, gdy od śmierci autora upłynie 70 lat. Organizatorzy chcą uświadomić czytelników, że wydawnictwa czerpią zyski ze sprzedaży tekstów, które można mieć za darmo. Jako alternatywę proponują właśnie czytanie elektroniczne za pomocą domeny publicznej.

– „Postulujemy darmowy i wolny dostęp do dóbr dziedzictwa kulturowego. Autorów w domenie publicznej czytajmy tylko w Internecie!” – głoszą twórcy projektu.

Strony internetowe udostępniające utwory na prawach domeny publicznej to:

http://www.wolnelektury.pl/katalog/

http://www.pbi.edu.pl/index.html

http://www.polona.pl/dlibra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


trzy + 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony