Jestes tutaj: Home » FILM » Przegląd z „czerwonego dywanu”

Przegląd z „czerwonego dywanu”

Wielkimi krokami zbliża się ceremonia rozdania Oscarów – jedna z najbardziej wymarzonych nagród w świecie filmowym. Zarówno nominacje jak i same wygrane budziły często kontrowersje. Czy i tym razem jury zaskoczy cały świat? O tym przekonamy się 26 lutego. Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość. W oczekiwaniu na werdykt postanowiliśmy przedstawić Wam kandydatów w kategorii najlepszy film.

„Artysta”, reż. Michel Hazanavicius

Koniec lat 20 poprzedniego wieku. Złote czasy Hollywood. George Valentin (Jean Dujardin) to gwiazda kina niemego. Oklaskiwany, wielbiony, na widok, którego piszczała każda kobieta. Niestety po wprowadzeniu filmu z dźwiękiem, jego sława zaczyna blednąć. Okazuje się, że w nowym formacie kina nie ma miejsca dla aktorów kina bez dźwiękowego. W świecie filmu pojawia się nowa gwiazda, młoda aktorka Peppy Miller (Berenice Bejo), która jeszcze niedawno statystowała Valentinowi. Film francuskiego reżysera Michela Hazanaviciusa to mieszanka dramatu, komedii i romansu. Cały utwór utrzymany jest w konwencji czarno-białej i kina niemego.

„Służące”, reż. Tate Tylor

„Służące” to adaptacja bestsellerowej powieści Kathryn Stockett. Akcja filmu toczy się w latach 60 w stanie Mississippi. Skeeter (Emma Stone) to dziewczyna z dobrego domu, która marzy o karierze pisarki. Okazuje się, że spełnienie tych marzeń jest na wyciągnięcie ręki,  kiedy wpada na pomysł przeprowadzenia wywiadu z czarnoskórymi służącymi. Niestety Skeeter nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji i burzy jaką wywoła wydanie jej książki.

„O północy w Paryżu”, reż. Woody Allen

W filmie „O północy w Paryżu” śledzimy losy zaręczonej pary – początkującego pisarza Gil (Owen Wilson) i jego narzeczonej Inez (Rachel McAdams). Gil to niepoprawny romantyk, który kocha się w przeszłości. Natomiast Inez jest kobietą mocno stąpającą po ziemi, która skupia się na konkretnych rzeczach. Para spędza miesiąc w stolicy zakochanych – Paryżu. I tu niestety wszystko się komplikuje. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy na swojej drodze spotykają wyrafinowanego znawcę sztuki, Paula (Michael Sheen) oraz tajemniczą i zmysłową Adriannę (Marion Cotillard).

„Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, reż. Stephen Daldry

Oskar Schell (Thomas Horn), dziewięcioletni chłopiec stracił ojca podczas ataku na World Trade Centre 11 września 2001 roku. Film to opowieść o wyprawie chłopca po Nowym Jorku w poszukiwaniu zamka, do którego pasuje klucz pozostawiony przez ojca. Chłopiec jest przekonany, że jego tato zostawił mu ukrytą wiadomość. Podróż przez dzielnice miasta pozwala mu pogodzić się ze stratą i zrozumieć matkę (Sandra Bullock), z którą do tej pory nie potrafił się porozumieć.

„Hugo i jego wynalazek”, reż. Martin Scorsese

„Hugo i jego wynalazek” to film zrealizowany na podstawie książki Briana Selznicka. Opowiada o samotnym chłopcu, Hugonie (Asa Butterfield), którego los, mimo jego młodego wieku, doświadczył życiowo. Hugon jest sierotą i aby przeżyć musi zachować anonimowość. Chłopiec mieszka w korytarzach paryskiego dworca. Jego podziemne życie zostaje zagrożone, gdy spotyka dziewczynkę Izabelle (Chloe Grace Moretz), miłośniczkę książek oraz zgorzkniałego starca Meliesa (Ben Kingsley).

„Spadkobiercy”, reż. Alexander Payne

„Spadkobiercy” to ekranizacja bestsellerowej powieści Kaui Hart Hemmings. Historia prawnika, Matta Kinga (George Clooney), który kilka dni przed podjęciem ważnej decyzji wartej miliony dolarów, dowiaduje się o zdradzie swojej, będącej w śpiączce, żony. Ale to nie koniec jego problemów. Po wypadku żony, Matt musi zaopiekować się dwoma córkami, z którymi wcześniej niewiele go łączyło.

„Drzewo życia”, reż. Terrence Malick 

Film „Drzewo życia” szuka odpowiedzi na pytanie nurtujące ludzkość od zarania dziejów – jaki jest sens życia? Jack(Sean Penn)  żyje z rodzicami i dwójką braci. Z pozoru jest to świat idealny – rodzice otaczają Jacka opieką i troską, a jego życie to istna sielanka. Jednak do tej doskonałej rzeczywistości zaczynają wkradać się choroba, cierpienie i śmierć. Jack zaczyna dorastać i musi zmierzyć się z czymś z czym musi zmierzyć się każdy człowiek – z prawdziwym życiem. Aby odnaleźć się w nowoczesnym świecie, Jack musi znaleźć odpowiedź na dwa pytania – o powód naszej egzystencji i sens wiary. To będzie wymagało podróży do miejsc, w których nie był jeszcze nikt.

„Moneyball”, reż Bennett Miller 

Scenariusz filmu oparty został na książce o tym samym tytule. „Moneyball” przedstawia historię managera klubu baseballowego Oakland Athletics, Billy’ego Beane’a (Brad Pitt). Niestety klub, którym zarządza, to drugorzędna liga. Mają kłopoty finansowe, a lepsi zawodnicy kupowani są przez bogatsze kluby. Mimo tej sytuacji Beane nie zamierza się poddać, chce stworzyć świetną drużynę. W swojej pracy wykorzystuje analizy komputerowe. W rezultacie następuje całkowita wymiana zawodników, na boisku rozstawia tych, którzy do tej pory byli pomijani. Takie decyzje nie spodobają się zarówno klubowi, jaki i mediom oraz fanom.

„Czas wojny”, reż. Steven Spielberg

Kolejny film stworzony na podstawie powieści, tym razem Michaela Morpurego. Najnowszy film Stevena Spielberga przedstawia losy pięknego konia, Joey’a podczas I wojny światowej. W 1914 roku zwierzę zostaje sprzedane armii angielskiej. Od tej pory będzie świadkiem tragicznych przeżyć na froncie zachodnim. Tymczasem Albert (Jeremy Ivrine), syn pierwszego właściciela konia, zaciąga się do armii z nadzieją, że odnajdzie Joey’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 1 = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony