Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Świat » Nowy Prezydent Niemiec

Nowy Prezydent Niemiec

Nowym szefem państwa u naszych zachodnich sąsiadów został duchowny kościoła luterańskiego Joachim Gauck. W Niemczech osoba pana Gaucka cieszy się ogromnym szacunkiem i poważaniem, głównie ze względu na opozycyjną działalność w NRD i pomoc jaką udzielał dysydentom politycznym.

Karierę działacza społecznego rozpoczął jeszcze na uczelni w Rostocku gdzie studiował teologię (1958-1965), po jej ukończeniu był pastorem kilku parafii luterańskich. W późniejszych latach był współzałożycielem i członkiem partii „Nowe Forum”.  Po upadku muru berlińskiego został mianowany przewodniczącym Urzędu ds. Akt Stasi, który zajmuje się badaniem archiwów tajnej policji politycznej działającej w NRD.  Z powierzonej funkcji wywiązywał się z należytą starannością w zasadzie za prezesury pana Gaucka nie było żadnych poważnych problemów z funkcjonowaniem tego instytutu . Powszechny szacunek pozwolił temu luterańskiemu pastorowi uzyskać nominację SPD i Zielonych na stanowisko prezydenta Republiki. 30 czerwca 2010r Zgromadzenie Narodowe zebrało się by dokonać wyboru nowej głowy państwa. Obok Joachima Gaucka o to stanowisko ubiegali się: Luc Joachimsen, Frank Rennicke i Christian Wulff. W dwóch pierwszych głosowaniach żaden kandydat nie otrzymał wymaganej większości głosów. Gauck w obydwu turach zyskał odpowiednio: 499 i 490. W trzeciej turze większość uzyskał Christian Wulff i to on został nowym prezydentem RFN. Teraz kandydatura luterańskiego duchownego znowu wraca na niemiecką scenę polityczną , głownie za sprawą samego Wulffa oskarżonego o korupcję i zatajenie kredytu na dom przed opinią publiczną. Naciski dziennikarzy spowodowały, że prezydent Wulff musiał ustąpić z zajmowanego stanowiska. W Republice Federalnej Niemiec stanowisko prezydenta ma charakter jedynie czysto reprezentacyjny jednakże prezydent może mediować pomiędzy różnymi siłami politycznymi jeśli nie można uzyskać zgody na podjęcie określonych kroków w polityce wewnętrznej czy zagranicznej. Poprzedni szef państwa był osobą związaną z frakcją parlamentarną kanclerz Merkel i jego aktywność polityczna ograniczała się w zasadzie do przecinania wstęg, wizytowania bazy niemieckich żołnierzy w Afganistanie i organizowania spotkań z dyplomatami obcych państw. Nowa głowa państwa w skutek rezygnacji Wulffa ze stanowiska ma nie tylko społeczny mandat zaufania lecz także parlamentarny. Wszystkie partie zasiadające w niemieckim parlamencie uzgodniły, że to właśnie były szef Instytutu ds. Stasi zostanie nowym szefem państwa.

Zgoda tak jednogłośna daje Joachimowi Gauckowi bardzo silny mandat do sprawowania swojej funkcji. Zaznaczyć należy, że nowy prezydent jako osoba nie posiadająca formalnej afiliacji partyjnej będzie prawdopodobnie o wiele mniej dyspozycyjny niż jego poprzednik na stanowisku prezydenta.  Nominacja Gaucka odczytywana jest jako klęska polityczna pani kanclerz, gdyż Gauck jest osobą niezależną i potrafiącą jasno artykułować swoje poglądy. Ciekawie również zapowiada się współpraca nowego prezydenta ze swym francuskim odpowiednikiem. Republikańska Francja od 1902r jest państwem laickim  dlatego też problemem może być nawiązanie nici porozumienia z francuskimi politykami. Nie wiadomo też jakie nowy prezydent ma poglądy w sprawie pomocy finansowej dla upadającej Grecji oraz koncepcji rozwiązania kryzysu ekonomicznego. Oczywiście na te pytania najlepszej odpowiedzi udzieli czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − 1 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony