Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Świat » Łotysze nie chcą rosyjskiego

Łotysze nie chcą rosyjskiego

Łotysze są zdecydowanie przeciwni propozycji ustanowienia rosyjskiego jako drugiego oficjalnego języka w ich kraju, wynika z przeprowadzonego w sobotę (18.II) referendum.

W głosowaniu udział wzięło około dwóch trzecich wszystkich uprawnionych i jak podała komisja wyborcza, było to znacząco więcej niż we wszelkich wcześniejszych wyborach. Referendum zostało  zainicjowane przez ruch rosyjskojęzycznych mieszkańców Łotwy, którzy zebrali podpisy od 10% uprawnionych, aby spełnić kryteria wymagane do jego przeprowadzenia. Referendum to, po raz kolejny eksponuje podziały jakie istnieją w  tym kraju. Mniejszość rosyjska, która stanowi około 30%, od dawna narzeka na dyskryminację. Natomiast większość etnicznych Łotyszy, uważa iż takie działania są próbą ograniczania niepodległości tej nadbałtyckiej republiki oraz wywierania wpływu przez Federację Rosyjską. Władze podają, że ponad 90% oddanych głosów zostały uznanych za ważne, z czego 75% głosujących opowiedziało się przeciwko proponowanej zmianie. Frekwencja wyniosła 69% co było zaskoczeniem zarówno dla mediów jak i władz, gdyż nikt nie spodziewał się aż takiego zaangażowania wyborców.

Z kolei „absurdalnym” nazwał to referendum Prezydent Łotwy, Andris Berzins, który stwierdził, że ludzie powinni się bardziej skupić na próbie wyciągnięcia gospodarki kraju z ciężkiej recesji, w jakiej obecnie się znajduje. Dodał również, że rząd sponsoruje szkoły dla mniejszości etnicznych, gdzie uczy się języków tychże grup i że nie ma potrzeby wprowadzania drugiego języka.

„Uważam, że od ponad 20 lat rosyjscy mieszkańcy Łotwy, są napiętnowani przez władze, albo poprzez nieustanne próby asymilacji, albo przez robienie z nich obywateli drugiej kategorii. To jest nasza odpowiedź.” – powiedział Vladimir Linderman, jeden z współtwórcą pomysłu referendum, uzasadniając tak pomysł głosowania.

Sytuacja z językiem jest nieco skomplikowana i jak to zwykle bywa, trudno jest znaleźć obiektywną prawdę. Faktem jest, że po uzyskaniu niepodległości, znajomość języka łotewskiego była podstawowym warunkiem uzyskania obywatelstwa. Jednak grupa blisko 300 tys. rosyjskojęzycznych mieszkańców odmówiła i w ten sposób pozostali oni bez obywatelstwa, co znacznie ogranicza ich udział w życiu społecznym (nie mogą głosować, pełnić funkcji publicznych itp.), czego naturalną konsekwencją jest poczucie dyskryminacji oraz narastająca frustracja.

Łotwa uzyskała niepodległość w 1991 roku, a od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem × 3 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony