Jestes tutaj: Home » SPORT » Bieg Wazów – najstarszy, największy, najdluższy

Bieg Wazów – najstarszy, największy, najdluższy

Pierwszy weekend marca, 15800 uczestników z 40 krajów, 90 kilometrowa trasa – poznajcie bliżej Vasaloppet.

Nieprzerwanie od 1922 roku Bieg Wazów elektryzuje całą Skandynawie. Szwedzka prowincja Dalarna, w której odbywają sie te zawody, przeżywa ogromny najazd narciarzy i kibiców z całego świata. Ukończenie 90 km dystansu z Sälen do Mora jest życiowym wyzwaniem dla każdego Szweda.
Pierwsza edycja Biegu miała miejsce w 1922, a inspiracją do zapoczątkowania tej tradycyjnej imprezy, była ucieczka przyszłego króla Gustawa Wazy przed siepaczami króla Chrystiana II. Jak głosi podanie, w 1520 r. młody możny – Gustaw Ericsson Waza uciekał przed żołnierzami Chrystiana II – króla Szwecji i krajów unii kalmarskiej. Duża część szlachty była przeciwna królowi, dążącemu do całkowitego podporządkowania Szwecji Duńczykom. Aby uciszyć opozycję król zorganizował w Sztokholmie bal pojednawczy, ale zamiast pojednania zafundował podstępnie swoim przeciwnikom rzeź, która przeszła do historii jako „sztokholmska krwawa łaźnia”. Jej ofiarą padł także ojciec Gustawa, a on sam został uwięziony w Danii skąd uciekł a następnie przedostał się do Mory w prowincji Dalarna, gdzie próbował przekonać miejscową ludność do buntu przeciw Chrystianowi. Po ich odmowie Gustaw chciał przedrzeć się na nartach do Norwegii, ale w okolicach Sälen doścignęła go grupa narciarzy, którzy poinformowali go, że mieszkańcy Mory zmienili zdanie i poprosili go o poprowadzenie buntu. Jego efektem było zwycięstwo nad Duńczykami, obalenie Chrystiana II, wstąpienie przez Gustawa na tron szwedzki i rozwiązanie unii z Norwegią i Danią. Po raz pierwszy król Szwecji wystartował w zawodach w 1977 roku. Panujący obecnie Carl Gustaf zajął 5708 miejsce.
Ten narciarski maraton rozpoczyna się o godzinie 8 rano  i podczas gdy najlepsi dobiegają do mety w około 4 godziny, amatorom i ludziom dla których bieganie na nartach jest pasją i formą spędzania wolnego czasu, zajmuje to kilkanaście godzin (organizatorzy stosują kryteria, klasyfikując wszystkich, którzy ukończą bieg do godziny 20). Podczas zmagań uczestnicy i kibice częstowani są gorąca zupą z jagód, w goszczących biegaczy miasteczkach odbywają się imprezy towarzyszące, a transmisja telewizyjna z tego wydarzenia bije rekordy oglądalności.
Tydzień poprzedzający Bieg Wazów znany jest jako tydzień Wazów. W tym czasie rozgrywane są inne biegi m.in. KortVasan (krótki30 km), TjejVasan (kobiecy 30km.) czy tez Öppet spår (rekreacyjny 90 km.). W tym roku organizatorzy zarejestrowali ponad 61 tysięcy chętnych (z czego 15 800 startuje w biegu głównym) do udziału w tym narciarskim święcie
(awizowany jest występ między innymi Vibeke Skofterud czy też Petera Northunga z Norwegii). Być może kiedyś na tych malowniczych trasach ujrzymy też naszą królową nart Justynę Kowalczyk.

ZOBACZ NIESAMOWITY START DO BIEGU:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


cztery + = 12

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 170 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony