Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Etyka dobrej roboty” – recenzja

„Etyka dobrej roboty” – recenzja

Każdy z nas chce wykonywać swoją pracę najlepiej jak tylko potrafi, jednak nasze wysiłki nie zawsze kończą się powodzeniem i zadowoleniem. Książka Richarda Sennneta jest dość nietypową publikacją, autor bowiem do zagadnienia pracy podchodzi nie z punktu widzenia jedynie ekonomii, ale stara się pokazać ewolucję samego pojęcia pracy na przestrzeni dziejów.

Paralele intelektualne między starożytnymi złotnikami, mistrzami cechowymi w wiekach średnich a dzisiejszymi programistami komputerowymi są zadziwiające ciekawe i oryginalne. Autor podważa utarte przekonania dotyczące pracy we współczesnym świecie, zastanawia się nad etyką pracy zawodowej lekarzy czy prawników dziś i w epokach wcześniejszych. Książka jest swoistą podróżą w czasie gdzie czytelnik może zapoznać się ze sposobami pracy w starożytnym Babilonie, Grecji, ale także w renesansowej Genui czy też później w przemysłowych miastach Anglii doby rewolucji przemysłowej. Z analizy tekstu wynika, przede wszystkim to, że ludzie od zawsze wytaczają fałszywe granice między praktyką i teorią, techniką i ekspresją, fachowcem i artystą, twórcą czy użytkownikiem. W istocie bowiem podziały te według autora mają fatalne skutki dla współczesnego społeczeństwa, technologie stają się coraz bardziej skomplikowane, a człowiek przy ich wykorzystywaniu powoli zatraca możliwość rozwoju własnej osobowości i kultury pracy. Historia zaś według tego brytyjskiego socjologa uczy nie tylko sposobów organizowania pracy, posługiwania się narzędziami i myślenia o surowcach czy przyszłych zyskach ale przede wszystkim praca jest najlepszym sposobem socjalizacji jednostki w skomplikowaną strukturę jakim jest społeczeństwo. Refleksje jakie nasuwają się po przeczytaniu tejże książki mogą sprawić, że każdy z nas umiejętniej pokieruje własnym życiem i to nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. Ostatnią zaletą książki Senneta jest na pewno język jakim posługuje się autor, brak tam nudnego naukowego żargonu, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie czy znużeniu treścią opracowania, które mamy w rękach. Z całą pewnością książka ta warta jest polecenia dla każdego czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


1 + = osiem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony