Zmiany w MEN i MON
W ramach konsultacji z członkami Rady Ministrów w związku z podsumowaniem 100 dni pracy rządu, 24 lutego premier Donald Tusk spotkał się z szefami resortów edukacji i obrony narodowej.
Tematem rozmów była m.in. propozycja pomocy budżetowej dla przedszkoli od 2013 r., nowelizacja ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, a także racjonalizacja wydatków związanych z obronnością.
Zdaniem premiera wsparcie państwa dla rodziców przedszkolaków w postaci subwencji lub dotacji jest istotnym kierunkiem działań w związku z kontynuacją polityki prorodzinnej, ale także w kontekście debaty o zmianach w systemie emerytalnym. Odpłatność za opiekę przedszkolną powinna docelowo znaleźć się na poziomie umożliwiającym powszechny dostęp do tej usługi dla wszystkich rodziców.
Po spotkaniu z minister edukacji Krystyną Szumilas, szef rządu zapowiedział też planowaną nowelizację ustawy o Systemie Informacji Oświatowej pod kątem ochrony danych osobowych oraz zmiany w ustawie o Karcie Nauczyciela.
Przedmiotem rozmowy premiera z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem były głównie: modernizacja polskiej armii oraz plany związane z racjonalizacją wydatków związanych z obronnością, m.in. poprzez redukcję o połowę zatrudnienia w ordynariatach wszystkich wyznań, a także dzięki zamknięciu kosztownego projektu budowy korwety „Gawron”, który jest realizowany przez Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni.
Szef resortu obrony zadeklarował, że w marcu przedstawi premierowi plan rozwoju Marynarki Wojennej do 2030 r., a także perspektywy związane z przyszłością upadającej Stoczni Marynarki Wojennej.