Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Wyż demograficzny w Polsce

Wyż demograficzny w Polsce

Od 2008 r. odnotowujemy w Polsce znaczny wzrost liczby urodzeń – wtedy to przyszło na świat ponad 413 tys. dzieci (dla porównania  – dwa lata wcześniej urodzeń było o prawie 50 tys. mniej). Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że zaczęły rodzić kobiety z wyżu demograficznego połowy lat osiemdziesiątych ub. w.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w zeszłym roku w samym województwie mazowieckim przybyło niemal 35 tysięcy maluchów. To o półtora tysiąca więcej niż w roku 2008, który zapoczątkował polski baby boom, i dwukrotnie więcej w stosunku do zeszłego roku. Na Mazowszu w liczbie urodzeń przodują powiaty z rejonu ostrołęcko-siedleckiego. Ponad 10 tysięcy dzieci urodziło się w Warszawie.

Tymczasem miejsc w przedszkolach i żłobkach wciąż jest zbyt mało. Jest to jedna z przyczyn wysokiego bezrobocia wśród kobiet (wg danych GUS udział kobiet w grupie bezrobotnych zarejestrowanych wyniósł w styczniu ub. roku 51,2%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 1 = osiem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony