Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Tytan – polski żołnierz przyszłości

Tytan – polski żołnierz przyszłości

Celem programu „Tytan” jest modernizacja wyposażenia indywidualnego żołnierzy obejmująca nowy kamuflaż i mundury z nanomateriałów oraz radiostacje, celowniki, noktowizory, a także kamizelki kuloodporne.

Program wystartował w 2007 roku, pierwsze efekty prac będą znane w marcu br. Wprowadzenie nowego wyposażenia do jednostek Wojska Polskiego ma się zacząć od roku 2015.

System polskiego żołnierza przyszłości był odpowiedzią polskiego przemysłu obronnego na zapotrzebowanie złożone przez Departament Polityki Zbrojeniowej MON w zakresie koncepcji Indywidualnych Systemów Walki. W efekcie przetarg na realizację projektu ochrzczonego nazwą „Tytan” wygrało konsorcjum przemysłowo-naukowe złożone z 13 polskich przedsiębiorstw skupionych w Grupie Bumar (głównie Dywizji Żołnierz) i instytutów naukowych. Program został ujęty w „Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2009-2018”.

Twórcy programu zapewniają, że w efekcie prac polski żołnierz obok podstawowego uzbrojenia zostanie wyposażony m.in. w komputer osobisty ze specjalistycznym oprogramowaniem i mapami, łączący w sobie cechy radiostacji, celownika broni, słuchawek, termowizora i noktowizora oraz odbiornika GPS. Całe wyposażenie niezbędne na polu walki dzięki miniaturyzacji urządzeń elektronicznych nie będzie przeszkadzało żołnierzowi w normalnym poruszaniu się i funkcjonowaniu.

Program zakłada rozwijanie koncepcji i wprowadzanie nowego wyposażenia do systemu w trybie ciągłym do 2018 r. Ideą jego twórców jest wykorzystanie opracowanych przy realizacji programu technologii także do użytku pozawojskowego, czyli na potrzeby służb państwowych, w tym Policji i straży pożarnej oraz firm ochroniarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 5 = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony