Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Stadion Narodowy – duma narodowa w cieniu afer

Stadion Narodowy – duma narodowa w cieniu afer

13 lutego br. prezes zarządu Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler złożył wniosek do minister sportu i turystyki Joanny Muchy o odwołanie ze stanowiska. Pracami NCS ma pokierować Robert Wojtaś, dotychczasowy wiceprezes Zarządu i dyrektor Pionu Zarządzania Projektem.

Oficjalnie powodem rezygnacji Kaplera jest afera związana z odwołaniem meczu o Superpuchar, który 11 lutego miały rozegrać Wisła Kraków z Legią Warszawa. Stadion Narodowy – główna arena tegorocznych mistrzostw Europy. Miał być dumą stolicy, a stał się symbolem nieprofesjonalizmu władz różnych szczebli. Obiekt został wybudowany w rekordowym czasie 32 miesięcy i za kwotę o 300 mln złotych mniejszą niż przewidywał kosztorys z 2009 roku – w sumie koszt budowy wyniósł 1 mld 915 mln zł. Ma największą widownię w Polsce (ponad 58 tys. miejsc), łącznie zajmuje powierzchnię 44 tys. mkw. (doliczając dwukondygnacyjny parking na 1,8 tys. samochodów – ponad 200 tys. mkw.).  Duży koszt budowy obiektu wiązał się m.in. z instalacją zamykanego dachu oraz umieszczeniem pod trybunami biur, sklepów, restauracji i sal konferencyjnych. W jego budowę zaangażowanych było ok. 12 tysięcy pracowników, ok. 30 tysięcy osób w kraju i łącznie ponad 1000 firm. W celu nadzorowania budowy Stadionu, w 2006 roku powołano spółkę Narodowe Centrum Sportu.

Pierwotnie stadion miał być gotowy 3 maja 2011 r. Termin przesunięto na lipiec, jednak wówczas wybuchła afera z wadliwymi schodami. Inaugurację przesunięto więc na koniec listopada, ale tego terminu również nie udało się dotrzymać. W końcu nadzór budowlany odebrał arenę w połowie grudnia, ale z wyjątkiem płyty boiska. Na początku stycznia wyszła na jaw kolejna usterka ­– dach, który został zamontowany m.in. po to, by na Narodowym można było rozgrywać imprezy w komfortowych warunkach także zimą, przy dużych mrozach nie może być zamykany. Okazało się, że producent zaleca wykonywanie tej operacji tylko przy dodatniej temperaturze.

11 lutego planowano na Stadionie Narodowym rozegranie inauguracyjnego spotkania sportowego – meczu o piłkarski Superpuchar – w którym mistrz kraju Wisła Kraków miał się zmierzyć się ze zdobywcą Pucharu Polski Legią Warszawa. W tym celu 5 lutego br. na płycie boiska rozpoczęto rozkładanie murawy, sprowadzonej specjalnie w tym celu z plantacji w Holandii. Przed meczem odkryto jednak szereg innych usterek (m.in. problemy z łącznością) i w efekcie władze stolicy nie wyraziły zgody na przeprowadzenie meczu. Powodem odmowy wydania zgody na organizację spotkania były negatywne opinie policji, straży pożarnej i sanepidu. Największym problemem dla policji był brak gwarancji, że uda się zapewnić bezpieczeństwo kibiców obu drużyn. Stadiony budowane na Euro 2012 spełniają, co prawda, wymagania UEFA, ale polska ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych jest z nimi sprzeczna – wymaga m.in. oddzielnego wejścia dla kibiców gości i rozdzielenia sektorów. Okazuje się, że sektory na widowni trzeba będzie przebudować. Zagrożony jest także sparing reprezentacji Polski z Portugalią, zaplanowany na 29 lutego – być może zostanie on przeniesiony do Wrocławia. Kolejne sportowe wydarzenie na Stadionie Narodowym to mecz otwarcia Mistrzostw Europy, w którym 8 czerwca polscy piłkarze zmierzą się z Grecją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


1 + = sześć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony