Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Rozpoczęła się „Misja Warszawy”

Rozpoczęła się „Misja Warszawy”

22 lutego br. podczas konferencji prasowej w warszawskiej Kurii Metropolitalnej został zainaugurowany projekt Ewangelizacji Warszawy 2012 pod hasłem „Misja Warszawy”. Podczas konferencji zostały przedstawione cele i założenia projektu oraz sposoby jego realizacji.

Autorami pomysłu są hierarchowie diecezji warszawskiej i warszawsko-praskiej: kard. Kazimierz Nycz i abp. Henryk Hoser. To z ich inicjatywy został powołany specjalny zespół złożony z księży i członków wspólnot katolickich, którego zadaniem będzie opracowanie poszczególnych elementów stołecznego programu. Projekt ewangelizacji ma na celu dotarcie do jak najszerszej grupy wierzących, ale niepraktykujących katolików i do osób deklarujących się jako niewierzące, a także zaangażowanie aktywnych parafian w ewangelizację.

W środowiskach kościelnych coraz głośniej mówi się o malejącej liczbie wiernych Kościoła katolickiego w Polsce i w całej Europie. Wg szacunków Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, chodzących do kościoła ubywa systematycznie – w ostatnich 20 latach o około 10 proc. W 2010 r. do kościoła w niedzielę chodziło 41 proc. katolików. Dlatego duchowni coraz częściej wychodzą poza utarte schematy duszpasterskie, by zachęcić wiernych do udziału w nabożeństwach. Coraz chętniej wykorzystują przy tym nowe formy komunikacji i środki przekazu. Kościół chce pójść na rękę wiernym, dlatego powstają m.in. pomysły na uatrakcyjnienie nabożeństw, organizowanie rekolekcji o wygodniejszej dla pracujących porze, a nawet propozycje rekolekcji dla ateistów za pośrednictwem Internetu.

Teraz zamiast czekać, aż ludzie przyjdą do kościoła, kościół wychodzi do ludzi. W ramach „Misji Warszawy” duchowni wyjdą na ulice, będą rozmawiać z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, ze studentami, będą zapraszać ludzi na spotkania rekolekcyjne, organizować dyskusje i happeningi. Działalność grupy misyjnej obejmie uniwersytety, akademiki, a nawet restauracje czy puby.

W akcji wezmą udział także znane osoby życia publicznego – 12 kwietnia będą czytać Ewangelię św. Marka i „Wyznania” św. Augustyna w dwunastu warszawskich parafiach. Podczas tzw. „Tygodnia Misyjnego”, który przypada między 15 a 22 kwietnia br., planowana jest kulminacja akcji, która będzie swoistą manifestacją wiary. W tych dniach będą organizowane ewangelizacje uliczne, noce świadectw i tzw. otwarte konfesjonały.

Projekt „Misja Warszawy” jest elementem europejskich działań ewangelizacyjnych na terenie wielkich miast, które zostały zapoczątkowane w Paryżu. Podobne akcje odbyły się już w Brukseli, Budapeszcie, Lizbonie i Wiedniu.

Projekt ma swoją stronę w internecie, jest także obecny na portalach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − = 7

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony