Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polityka » Plany Ministerstwa Kultury

Plany Ministerstwa Kultury

Z okazji 100 dni rządu ministerstwo kultury przygotowało prezentację ukazującą ich plany na lata 2012 – 2015.

Bieżący rok zgodnie z planami resortu ma upłynąć pod znakiem oddawania do użytku kilku dużych inwestycji. Będzie to m.in. Teatr Stary w Lublinie. Budynek przez wiele lat nie nadawał się do użytku. Miasto w 2010 roku przejęło go od fundacji, która nie zdołała przeprowadzić remontu. Korzystając z funduszy unijnych odnowiło teatr. Oprócz niego do użytku mają zostać oddane również Opera Leśna w Sopocie i Opera Podlaska w Białymstoku. Najprawdopodobniej ukończone będą prace w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Budynku Filharmonii Częstochowskiej i Teatrze Stanisława Witkiewicza w Zakopanem oraz Pałacu w Wilanowie.

Ciekawą inicjatywą jest zaplanowane na kwiecień rozpoczęcie programu wspierania czytelnictwa. Niestety jeszcze nie wiadomo, jakie działania uwzględni w nim ministerstwo. Nie obędzie się również bez modyfikacji prawa autorskiego – szczególny nacisk zostanie położony na zmiany technologiczne.

Rok 2013 to zakończenie takich inwestycji jak Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i Muzeum Starej Pragi w Warszawie. Prawdopodobnie rozpoczną się prace remontowe w Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz digitalizacja zasobów Biblioteki Jagiellońskiej.

Powstanie również nowy e-podręcznik Pinakoteka przeznaczony do nauki plastyki. Inne działania skierowane do młodzieży to wznowienie „Filmoteki Szkolnej” oraz uruchomienie domeny publicznej z dziełami polskiej kultury.

Głównym wydarzeniem kolejnego roku będzie zakończenie programu „Kultura+”. Jego podstawowe założenia to promocja uczestnictwa w życiu kulturalnym. Opiera się ona na działaniach takich jak tworzenie nowych bibliotek oraz cyfryzacja zbiorów już istniejących.

Ministerstwo kultury planuje również promocje narodowej sztuki na całym świecie. Wystawy mają być organizowane m.in. w Pekinie, Sankt Petersburgu i Nowym Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dwa × = 4

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony