Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » E-mandat droższy od tradycyjnego

E-mandat droższy od tradycyjnego

Jedynie 20-30 proc. pasażerów, którzy podczas kontroli nie mieli ważnego biletu, płaci mandat od razu. Władze miast do tej pory kierowali sprawy przeciwko gapowiczom do tradycyjnego sądu. Jednak procedura przygotowania takiego pozwu była bardzo uciążliwa – każdy liczy około 5 stron i musi być sporządzony w 5 kopiach – to kosztuje, a przy tym trwa bardzo długo. Dlatego teraz coraz częściej mandaty za jazdę bez ważnego biletu egzekwowane są za pośrednictwem e-sądu.

Elektroniczne postępowanie upominawcze istnieje w polskim systemie prawnym od 1 stycznia 2010 roku. Jego istotą jest możliwość złożenia pozwu cywilnego drogą elektroniczną.

Przed e-sądem toczą się sprawy dotyczące drobnych roszczeń pieniężnych wnoszonych masowo przeciwko różnym osobom ale w identycznych stanach faktycznych ­- wezwanie do zapłaty mandatu idealnie w tę specyfikę się wpisuje. E-sąd ma tę przewagę nad tradycyjnym, że sprawy są w nim rozpatrywane w ciągu kilku dni. Ale to kosztuje. Nakaz z e-sądu obciąży gapowicza kwotą ok. 90 zł większą niż wynosi kara za jazdę bez biletu.

Jeżeli pozwany uważa, że mandat wystawiono mu niesłusznie, ma prawo złożyć sprzeciw, który uchyla nakaz zapłaty i uruchamia procedurę, w wyniku której sąd po sprawdzeniu formalności kieruje sprawę do sądu rejonowego. Podczas rozprawy przed sądem przewoźnik będzie musiał udowodnić, że roszczenie jest zasadne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 × = czterdzieści dziewięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony