Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » „Mądra miłość” oraz „Jak trenować dziecko” – wycofane z księgarni

„Mądra miłość” oraz „Jak trenować dziecko” – wycofane z księgarni

Wydawca podjął decyzję o wycofaniu dwóch książek, które według Rzecznika Praw Dziecka przyzwalają, a wręcz namawiają do bicia dzieci. Wydawca mimo podjęcia takiej decyzji, nie zgadza się z opinią Rzecznika.

Do prokuratury wpłynął wniosek, skierowany przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, odnośnie książki „Jak trenować dziecko”. Wcześniej książką „Mądra miłość” (tego samego wydawnictwa) zainteresowała się fundacja Kidprotect.pl i również złożyła odpowiednie pismo. Prokuratura w obu przypadkach wszczęła postępowanie. Michalak w wyjaśnieniach napisał, że książki mają charakter podręcznika i zalecają tresurę dziecka poprzez używanie rózgi. Ponadto, nakłaniają do łamania prawa, gdyż w Polsce jest ustawowy zakaz bicia dzieci.

Rzecznik Praw Dziecka podkreślił również, że w Polsce przyzwolenie na bicie dzieci zanika, jednak trzeba nad tym bardzo dużo pracować. Książki tego typu z pewnością w tym nie pomagają. Przypomniał również, że rok 2012 jest Rokiem Janusza Korczaka, który na każdym kroku walczył o prawa dzieci oraz podkreślał ich podmiotowość. Podręczniki tego rodzaju, porównują dzieci do szczurów i myszy.

Piotr Wacławik z Oficyny Wydawniczej „Vocatio”, będąc pod dużą presją, wycofał książki z obiegu i napisał specjalne oświadczenie, w którym stwierdza, że zarzuty stawiane publicznie książkom, nie oddają ich faktycznej myśli przewodniej. Według Wacławka, zasady nauczenia dzieci samokontroli oraz samodyscypliny nie mają żadnych cech wspólnych z powszechnie rozumianym karceniem. Jest to bowiem element odwetu, odegrania się czy też zemsty, a w jego książkach chodzi o motywację do kształtowania charakteru i zbudowania przyszłości małego człowieka.

Wacławek pisze: – „Dziecko doskonale potrafi odróżnić przysłowiowy klaps otrzymany od rodzica, który je kocha i koryguje z miłością, od bicia czy pastwienia się zdenerwowanego rodzica, który bez miłości chce spacyfikować swoje dziecko.”

Być może Piotr Wacławek był wychowywany na przysłowiowych „klapsach” i teraz pozostała mu tylko chłodna obojętność co do bicia dzieci? Tak czy inaczej  wycofał książki z obiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 1 = sześć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony