Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Polska nauka w kosmosie

Polska nauka w kosmosie

Dzisiaj, o godzinie 11 czasu polskiego, z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej został wysłany w przestrzeń kosmiczną satelita stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Sam fakt zaprojektowania i zbudowania satelity przez młodych polskich naukowców, nie jest niczym nadzwyczajnym, przypomnijmy chociażby moduły do sondy badającej księżyc Saturna czy program o wdzięcznej nazwie CHOMIK biorący udział w rosyjskiej misji badającej Marsa, jednak wyjątkowość tego wysłanego właśnie dzisiaj, sprawia iż polski wkład w badania kosmosu staje się coraz większy. Przełomowość pierwszego polskiego naukowego satelity, nazwanego PW-Sat polega na jego konstrukcji.

Satelity w uproszczeniu działają na następującej zasadzie. Przy pomocy rakiet, wysyłane są na orbitę okołoziemską, po której krążą i pełnią swoje funkcje (np. telekomunikacyjną, naukową etc.). Po pewnym czasie jednak, stają się one niezdatne lub po prostu niefunkcjonalne, problemem staje się ich utylizacja. Dzisiaj jednym z większych problemów zajmujących badaczy kosmosu, jest właśnie ilość tzw. „kosmicznych śmieci”. Powstają one z różnego rodzaju przedmiotów wysyłanych w kosmos i krążą po orbicie z prędkością nawet do kilkudziesięciu kilometrów na sekundę. Szacuje się, że po orbicie porusza się obecnie kilkanaście tysięcy kawałków o rozmiarach większych niż 1 centymetr, które w każdej chwili mogą uszkodzić czynne satelity tam obecne. W dzisiejszych czasach, uszkodzenie nawet jednego  satelity komunikacyjnego mogłoby  w  znacznym, negatywnym stopniu wpłynąć na wiele aspektów cywilizacji, zarówno gospodarczych jak i politycznych.

PW-Sat może rozwiązać ten problem, gdyż to właśnie w tym małym (ma rozmiary 10x10x~11cm) tworze, zastosowano eksperymentalną technologię służącą do usuwania satelity z orbity, tak aby umożliwić jego spalenie w atmosferze. Jeżeli ta metoda okaże się skuteczna, a efekt poznamy za około rok, może to w znaczącym stopniu wpłynąć na oczyszczenie kosmosu oraz na całe przyszłe badania kosmosu.

Mniej więcej o godzinie 13.00, czyli dwie godziny po starcie rakiety która wyniosła PW-Sat razem z sześcioma innymi satelitami, pierwszy polski satelita rozpoczął swoją prace wysuwając antenę przy pomocy której będzie wysyłał dane telemetryczne do stacji łączności na ziemi. Najważniejszy jednak etap, wspomniany wcześniej, czyli kontrolowana deorbitacja, rozpocznie się po około miesiącu i potrwa około rok. A tak oto wygląda PW-Sat:

Jak widać po przykładzie studentów Politechniki Warszawskiej, oraz wielu innych polskich naukowców dających duży wkład w badania nad kosmosem, nawet mimo skromnych środków finansowych, oraz nie zawsze sprzyjającej atmosferze oraz biurokracji, młodzi polscy naukowcy wciąż utrzymują się w światowej czołówce myśli technicznej co stanowi dobry znak przy obecnie trwającej deprecjacji szkolnictwa wyższego w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 2 = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony