Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Pożegnanie Wisławy Szymborskiej

Pożegnanie Wisławy Szymborskiej

Pogrzeb polskiej noblistki odbył się 9 lutego 2012 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zgodnie z życzeniem poetki, została ona pochowana w rodzinnym grobowcu, a ceremonia miała charakter świecki.

Uroczystość prowadził Andrzej Seweryn. Rozpoczęło ją odegranie z Wieży Mariackiej melodii napisanej do utworu Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”, co zastąpiło hejnał. Na cmentarzu obecni byli najwyżsi przedstawiciele władz państwowych. „Pragnę podkreślić jedynie to, że Wisława Szymborska pozostawia nam wielki dar, zapisaną w wierszach własną umiejętność dostrzegania wokół siebie tych zwykłych drobnych okruchów piękna i radości świata” – mówił Bronisław Komorowski. Oprócz prezydenta w ceremonii brali udział premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Jako przedstawiciel środowiska literackiego wystąpił Adam Zagajewski. „Wisława Szymborska była humanistką. Przeżyła straszliwą wojnę, poznała dwa totalitaryzmy, ale nie wybrała milczenia. Wybrała taki sposób mówienia, który nigdy nie prowadził do gadulstwa, tylko do mądrości. Była zawsze zwięzła, nawet w przemówieniu noblowskim, które było nieco za krótkie i musiało być uzupełnione lekturą wierszy. Była poetką dyskretną, ironiczną, niekiedy tragiczną, ale to właśnie jest humanizm – mówić odważnie, także nad przepaścią, nie pozwalać sobie na wygodną, a nieraz modną rozpacz, znajdować pociechę w czymś, co nie ma nazwy, co kryje się w wielkiej sztuce, w wielkiej literaturze, w ludzkiej duszy i w ludzkim rozumie” – powiedział. Poetkę wspominał również jej długoletni sekretarz Michał Rusinek. „Niedługo przed śmiercią mówiła pani, że miała dobre, długie, ciekawe życie i szczęście do ludzi, do przyjaciół. Była pani za to wdzięczna losowi i pogodzona z tym, co miało się stać. Ciekawe, co pani teraz robi? Zakładała pani, że w wersji pesymistycznej będzie siedzieć pani gdzieś przy stoliku i pisać dedykacje, a w wersji optymistycznej, no cóż, w niebie jest podobno pani ulubiona Ella Fitzgerald, więc pewnie słucha jej pani teraz, paląc papierosa i pijąc kawę. Ale równocześnie, na szczęście dla nas, wciąż może być pani z nami. Zostawiła nam pani sporo do czytania i sporo do myślenia. Dziękujemy, pani Wisławo!” – zakończył przyjaciel poetki.

Symboliczny gest wykonał Andrzej Gołota, którego poetka była wielką fanką. Napisał wiersz dedykowany Wisławie Szymborskiej, a pośród wieńców znalazło się 89 białych róż podarowanych przez boksera.W momencie składania urny do grobu rozbrzmiewała piosenka Elli Fitzgerald „Black Coffee”. Na uroczystości – według organizatorów – było obecnych około ośmiu tysięcy osób.

Sylwetka poetki

Wisława Szymborska urodziła się drugiego lipca 1923 roku w Bninie (obecnie Kórnik) koło Poznania. Do szkoły powszechnej i gimnazjum uczęszczała w Krakowie. Podczas wojny brała udział w tajnych kompletach, a w czasach powojennych studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutowała wierszem „Szukam słowa” opublikowanym w dodatku literackim do „Dziennika Polskiego” w 1945 roku. W sumie Szymborska wydała 14 tomików, w których znalazło się tylko 350 wierszy. Od 1953 roku współredagowała magazyn „Życie literackie”, gdzie regularnie pisała felietony z cyklu Lektury nieobowiązkowe. Była również członkiem redakcji „Pisma”, a w 1988 roku tworzyła Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Najbardziej prestiżową z wielu nagród, które otrzymała, była Nagroda Nobla przyznana poetce w 1996 roku. Wisława Szymborska nazywała to wydarzenie „sztokholmską tragedią” – bardzo ceniła swoją prywatność i zdawała sobie sprawę, że od tej pory media zaczną interesować się jej osobą w zmożony sposób. Po śmierci poetki medal noblowski – zgodnie z wolą nagrodzonej – stał się własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ostatnie odznaczenie, które otrzymała w 2011 roku to Order Orła Białego. Wisława Szymborska zmarła pierwszego lutego 2012 roku we śnie w swoim krakowskim mieszkaniu. W lipcu skończyłaby 89 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 − cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony